Csak a meddő szinglik lehetnének anyák

Vágólapra másolva!
Lombikbébi-program segítségével válhatnak anyává a meddő egyedülálló nők, ha a parlament elfogadja az erről szóló javaslatot. Az egészséges egyedülálló nők azonban továbbra sem kérhetnek orvosi segítséget a terhességhez. A lombikbébi-program kiterjesztésén kívül két másik olyan módosító javaslatot is benyújtottak a képviselők az egészségügyi törvényhez, melyektől magasabb születésszámot remélnek.
Vágólapra másolva!

Szerdán kerül az Országgyűlés egészségügyi bizottsága elé három kormánypárti képviselő törvénymódosító javaslata, melynek elfogadásával a meddő egyedülálló nők is lehetőséget kapnának arra, hogy lombikbébi-program segítségével legyen gyerekük. Ezt az eljárást jelenleg kizárólag házastársi vagy közjegyző által igazolt élettársi kapcsolatban élő párok vehetik igénybe.

A javaslat egyik beterjesztője, Mézes Éva SZDSZ-es képviselő szerint a meddő egyedülálló nőknek is esélyt kellene adni az anyaságra. "Az adott életszakaszban egyedül vannak, de ez nem jelenti azt, hogy mindig egyedül lesznek. Egy családba születő gyereknél sem garantálhatja senki, hogy a gyereket végig ketten nevelik majd" - mondta Mézes az [origo]-nak. A törvénymódosító javaslat szerint azok az egyedülálló nők vehetnének részt lombikbébi-programban, akik orvosi szakvéleménnyel igazolják, hogy meddők, illetve azok, akiknek valamilyen betegség miatt várhatóan hamarosan megszűnik az esélyük arra, hogy természetes úton legyen gyerekük. A meddő szinglik spermabankból választhatnának biológiai apát a gyereküknek.

A meddőség egészségügyi probléma, és a kezeléshez - ami ebben az esetben a mesterséges megtermékenyítés - mindenkinek joga van - érvelt Csernus Eszter, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) munkatársa. Az egyedülálló nők kizárása ráadásul arra sarkall néhány érintettet, hogy kijátssza a jelenlegi szabályokat, hamis okmányt állíttasson ki arról, hogy van élettársa és ezzel jogosult legyen a kezelésre.

Az egészséges egyedülálló nők ugyanakkor a módosító javaslat elfogadása esetén sem kérhetnek orvosi segítséget a teherbe eséshez. Hiába közelednek ahhoz az életkorhoz, amikor már csak néhány évük van a gyerekvállalásra, hiába teremtettek megfelelő életkörülményeket, nem lesznek jogosultak arra, hogy spermabankból válasszanak biológiai apát gyereküknek. Ez a lehetőség pedig számos európai országban - például Hollandiában, Görögországban és Spanyolországban - nyitva áll a szinglik előtt. A TASZ álláspontja szerint a jövőben a nem meddő egyedülálló nőknek is biztosítani kellene a lehetőséget a mesterséges megtermékenyítésre.

Sok nehézség előzi meg a lombikbaba születését

A lombikbébi-program általában az utolsó megoldás a meddő párok számára, akiknek nem használnak a gyógyszeres kezelések, hogy természetes úton gyerekük legyen. Az eljárás lényege, hogy egy speciális edénybe (valójában nem is lombikba) helyezik a különböző kezelések után kinyert női petesejtet és férfi hímivarsejtet, megvárják a megfelelő osztódást, majd a megtermékenyített petesejtet visszahelyezik a nő méhébe. A beültetés után az édesanyának napokig pihennie kell. Ezt követően - ha minden jól megy, azaz az embrió beágyazódik - minden ugyanúgy zajlik, mint egy szokványos terhességnél. A meddő pároknak 20 százalék esélyük van rá, hogy ezzel a módszerrel legyen gyerekük, ez az eredményességi átlag egész Európában.

Ha nem sikerül a beágyazódás, három hónap múlva lehet újra próbálkozni a beültetéssel. A társadalombiztosítás Magyarországon öt beültetést fizet, a további próbálkozások már önköltségesek. Az eljárás sok kiadással jár még azoknál a beültetéseknél is, melyeket a tb fizet, százezres nagyságrendű a gyógyszerek ára, a hormonkezelés ideje alatt sokan nem tudnak dolgozni, nem beszélve az utazási költségekről, mivel a pároknak rendszeresen meg kell jelenniük a meddőségi központokban.

Nincs róla pontos adat, hogy hány meddő pár vagy meddő egyedülálló nő van, mert sokan nem vállalják fel mások előtt a problémájukat, némelyek még azt is titkolják, hogy gyerekük lombikbébi-program segítségével született. Az érintettekkel foglalkozó szakemberek ismernek olyan családokat is, ahol a nagyszülők sem tudják az igazat. Körülbelül 300 ezer embert érint Magyarországon a meddőség problémája, nagyjából minden tizedik pár meddő - mondta az [origo]-nak Kiss Marianna, a Lombikprogramban Részt vevőkért Alapítvány elnöke. A lombikbébi-program segítségével évente ezerötszáz-kétezer kisbaba születik.