Magyarország bekapcsolódik az Europol munkájába<br/>

Vágólapra másolva!
Az EU-belügyminiszterek tanácsának értékelése szerint Magyarország a bel- és igazságügyi adatnyilvántartás és -védelem területén elérte azt a színvonalat, ami lehetővé teszi, hogy bekapcsolódjon az uniós rendőrségek közötti együttműködést összehangoló Europol munkájába.
Vágólapra másolva!

Az EU-tagországok és tagjelöltek belügyminisztereinek tanácskozása után Pintér Sándor magyar újságíróknak elmondta, hogy hétfőn Hágában parafálják az Europol és Magyarország közötti együttműködési megállapodást, és várhatóan szeptemberben az aláírásra is sor kerül. A tagjelölt országok közül az Europol elsőként Magyarországgal köt ilyen megállapodást.

A pénteki tanácskozáson, amely voltaképpen az uniós belügyminiszterek előző napon kezdett ülésének a tagjelöltekkel kibővített folytatása volt, a szervezett bűnözés elleni harc és az illegális bevándorlás megfékezése volt a két fő téma. "Magyarország mindkét területen jól áll, és a bel- és igazságügyeket illetően ez év végéig befejezi az uniós csatlakozáshoz szükséges jogalkotást" - közölte Pintér Sándor.

A határvédelemnek az illegális bevándorláshoz szorosan kapcsolódó kérdéséről a miniszter a tanácskozáson elmondta, hogy Magyarország új regisztrációs rendszert vezetett be a határátkelőkön. Ezzel kapcsolatban arra kérte uniós kollegáit, hogy bocsássák Magyarország rendelkezésére a schengeni információs rendszer követelményrendszerét, valamint a hamis okmányok nyilvántartását tartalmazó uniós dokumentumot.

Az EU és a tagjelöltek közötti együttműködéssel kapcsolatban Pintér kiemelte, hogy belga kollegája a tanácskozáson ismertette az általa erre kidolgozott tesztrendszert és programot, amelyet még ez év őszén két-három napos gyakorlat keretében bemutatnak. A programban Magyarország is részt kíván venni, és a további részleteket a belga miniszter két hét múlva esedékes budapesti látogatása során beszélik meg. Ha a kezdeményezés sikeresnek bizonyul, a későbbiekben szervezettebb formát ölthet, és hosszabb távon kapcsolódhat egy esetleges majdani közös EU-határrendőrség létrehozásához is.

Az illegális migrációval kapcsolatban a magyar miniszter arról számolt be kollegáinak, hogy Magyarországon már nyolcadik éve rendeznek határvédelmi konferenciákat 34 ország és négy nemzetközi szervezet részvételével. Ezzel összefüggésben már két éve működik egy olyan számítógépes rendszer is, amely az illegális bevándorlásra vonatkozó adatokat tárolja és elemzi, illetve az érdeklődő országok rendelkezésére bocsátja.

Több beszámoló hangzott el a tanácskozáson a szervezett bűnözés elleni harc fejleményeiről. Pintér szerint Magyarországnak e tekintetben sincs szégyellnivalója, hiszen sok helyütt még csak most gondolkodnak olyan egységek létrehozásáról, mint a szervezett bűnözés elleni magyarországi koordinációs központ, amely várhatóan a jövő hónaptól teljes értékűen működik.

(MTI)