Vágólapra másolva!
A köztisztviselők jogállását szabályozó törvény módosításáról folyt kedden a vita a parlamentben. Az SZDSZ és az MDF is élesen bírálta a főtisztviselői kar létrehozására irányuló kormánytörekvéseket. Az MSZP közölte, hogy ezt semmiképpen nem szavazza meg. Nem volt egyetértés abban sem, hogy szükséges-e a köztisztviselőknek nyilatkozniuk vagyonukról.
Vágólapra másolva!

A főtisztviselői kar létrehozásáról és a köztisztviselők vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségéről esett a legtöbb szó a köztisztviselők jogállását szabályozó törvény módosítására vonatkozó előterjesztés általános vitájában kedden a parlamentben.

Kovács Zoltán (Fidesz) kiemelte a törvénymódosítás azon részét, amely a főtisztviselői és az úgynevezett központi tiszti kar létrehozását célozza. Megemlítette, hogy az OECD- és EU-tagországok többségében
már bevett gyakorlat ilyen kis létszámú, ám szakmai kérdésekben széles körűen tájékozott csoportok működése. A köztisztviselői vagyonnyilatkozat kötelezettsége Kovács Zoltán szerint mintegy 180 ezer embert érint majd.

Balsay István (Fidesz) a vagyonnyilatkozattal kapcsolatosan megjegyezte, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanács a bírók esetében helyeselte annak bevezetését. Weszelovszky Zoltán (Fidesz) úgy véli a vagyonnyilatkozat a korrupció elleni küzdelmen kívül, erősíti a lakosságban a bizalmat a köztisztviselők iránt. Pósán László (Fidesz) szintén a vagyonnyilatkozattal kapcsolatosan elmondta, hogy a megmagyarázatlanul nagy jövedelemhez jutott köztisztviselőt elbocsáthatják munkahelyéről.

Gál Zoltán (MSZP) úgy vélte, hogy jelenleg egyfajta klán-etika érvényesül a köztisztviselőknél. Az MSZP módosításokat nyújtott be, amelyek többek között a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség korlátozását célozzák. Csabai Lászlóné szocialista képviselő szerint a főtisztviselői kar létrehozását az MSZP nem szavazza meg. Toller László (MSZP) közölte, hogy a köztisztviselői szférában nem anyagi juttatásokkal, hanem különböző szívességekkel, előnyök biztosításával valósul meg a korrupció, ami nehezen tetten érhető.

Tóth Imre kisgazda képviselő szerint érdemes lenne elgondolkodni azon, miként lehet majd az új főtisztviselői kart beilleszteni a miniszterelnököt érintő tevékenységbe.

Hack Péter (SZDSZ) szerint a 300 fős főtisztviselői kar létrehozásával egy miniszterelnök körüli "mameluksereget" sikerül teremteni. Hack kifogásolta, hogy a főtisztviselők hat évre történő kinevezésének mindössze egy feltétele van, a kormányfőhöz való lojalitás. Az ellenzéki képviselő azt is felrótta, hogy az előterjesztés nem tisztázza, milyen alapon indulhat majd büntetőeljárás, felelősségre vonás a vagyonnyilatkozatra kötelezett köztisztviselők ellen.

Lezsák Sándor (MDF) szerint is a főtisztviselői kar létrehozása a törvényjavaslat legvitatottabb pontja, amely szerinte újabb testülettel erősíti a kancellária típusú kormányzást. Az MDF-es képviselő módosító indítványt is benyújtott.

(MTI)