Orbán a privatizáció felfüggesztését javasolja

Vágólapra másolva!
A privatizáció felfüggesztésére lenne szükség, tekintettel a forint meggyengülésére - mondta Orbán Viktor, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség elnök, a párt gazdasági konferenciáját követően. A politikus úgy vélte, hogy az ilyen alacsony árfolyamon való privatizáció "a közvagyon bagóért való eladását jelentené".
Vágólapra másolva!

A politikus fő veszélyforrásként az inflációt nevezte meg, mint mondta: "nem szabad, hogy olyan irányba menjenek a fejlemények Magyarországon, hogy az infláció növekedni kezdjen". Ezért arra kérik a gazdasági döntéshozókat, hogy a következő napok döntéseiben a legfontosabb szempont az legyen, hogy az emberek fizetésének értéke ne csökkenjen.

Az elmúlt időszakban olyan zavarok keletkeztek a gazdasági életben, amelyek "a helyzettel való őszinte szembenézést követelik meg" - mondta Orbán, aki úgy vélte: nem lenne szerencsés, ha továbbra is csak sodródna az ország azokkal a gazdasági eseményekkel, amelyek megfigyelhetők a pénzpiacon. "A nemzetközi és hazai pénzpiacok szereplőinek nem lehet szórólapokat osztogatni, az nem alkalmas eszköz arra, hogy a magyar gazdaság jövőbeni irányairól hitelt érdemlően tárgyaljunk velük" - mondta.

Spekuláció, válság és bizalomhiány: a forintgyengülés krónikája/uzletinegyed/befektetes/20031203spekulacio.html

A Fidesz elnöke szerint "a személycserék semmit sem oldanak meg, amire most szükség van, az a világos és egyenes beszéd, a pénzpiacokon tapasztalható bizalmatlanság megszüntetéséhez elsősorban igazmondásra lenne szükség". Orbán Viktor szerint a költségvetésben szereplő inflációs számról tudni lehet, hogy nem felel meg a valóságnak, a kérdés csak az, hogy milyen mértékben alábecsült. A jövő évi költségvetésben szereplő hiány "nem a valóságból indul ki". "Azt indítványozzuk, hogy vonják vissza ezt a költségvetést, és a valóságos helyzetből kiinduló, új költségvetést terjesszenek be, amelynek megvitatásában az ellenzék részéről mi szívesen veszünk részt" - mondta az exkormányfő, aki úgy vélte, hogy a 2004-es költségvetés önmagában is tarthatatlan lett volna, de miután a pénzpiacok a kamatokat az égbe tornázták, nyilvánvaló, hogy a sarokszámok nem lesznek tarthatóak. Mint mondta: "az elmúlt néhány nap fejleményei, mint egy árvíz elsodorták a költségvetést".

Matolcsy György, az Orbán-kormány gazdasági minisztere elmondta: a szakemberek szerint az alacsony infláció, alacsony kamat, erős forint gazdaságpolitikához kell visszatérni. Hozzátette: az elmúlt időszakban látszódó feszültségek, ahhoz köthetők, hogy a 2003. és 2004. év az infláció elszabadulásának éve lehet. A volt gazdasági miniszter elmondta: a nemzetközi vállalatok magyarországi képviselőinek érdeke, hogy Magyarország versenyképessége erős legyen. A konferencia egyik résztvevőjére hivatkozva elmondta: a gyenge forint visszaveti a külföldi befektetéseket.