Sok pénz jutott Tőkésnek Orbánéktól

Vágólapra másolva!
Tőkés László királyhágómelléki református püspök egy rendezvényére 21 millió forinttal kapott nagyobb támogatást az Orbán-kormánytól, mint az erdélyi magyarságot segítő Illyés Közalapítvány éves költségvetése - írja a Népszabadság. A lap szerint az előző kabinet utolsó heteiben még százmilliókat osztogatott a hozzá közel álló erdélyi szervezeteknek.
Vágólapra másolva!

Tőkés László királyhágómelléki református püspök, az RMDSZ tiszteletbeli elnöke a hét végén, Orbán Viktor erdélyi látogatása alkalmával hevesen támadta a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vezetőit, azzal vádolva őket, hogy kisajátították a magyarországi támogatásokat. A püspök azt állította, hogy a támogatásképpen kapott összegeket "tetszés szerint használják fel", szerinte a pénzeket "az egyházak és a civil társadalom demokratikus rendszere útján" kellene elosztani, mert tűrhetetlen, hogy az elosztást egy "RMDSZ-es klikk" sajátítsa ki - írja a Népszabadság. A püspök tisztességtelenséggel is vádolta a szövetség vezetőit mivel azok korábban fenntartásaikat fejezték ki az Illyés Közalapítvány támogatási rendszere átláthatóságával kapcsolatban.

A Népszabadság szerint az Illyés Közalapítvány erdélyi alkuratóriuma útján idén összesen 221 millió forintnyi támogatást juttatott az erdélyi magyarságnak. Ebből mintegy 200 milliót a hét - oktatás, írott és elektronikus sajtó, önkormányzatok, ifjúság, egyházi és szociális, tudományos és gazdasági - szaktestület útján, nyilvános pályázati alapon osztották el.

A lap szerint a református püspök elmulasztotta megemlíteni, hogy csupán a múlt heti ötnapos nagyváradi református világtalálkozóval kapcsolatos költségekre a leköszönt Orbán-kormány 242 millió forintos támogatást utalt ki számára. A találkozó amúgy botrányba fulladt, mert a határon túli magyar egyházak képviselőit kiszavazták a református világszervezet vezetéséből, a nyugati küldöttek pedig nem voltak hajlandók a kisebbségekkel és a kommunista múlttal kapcsolatos nyilatkozat elfogadására, illetve a nacionalizmus visszaszorítását szorgalmazták a reformátusságon belül - írja a Népszabadság.

Más, az Orbán-kormányhoz közel álló erdélyi szervezetek is jelentős támogatáshoz jutottak a kabinet regnálásának utolsó időszakában. A Fidesz erdélyi Krónika című napilapja - a Népszabadság szerint - közvetlenül az előző kormány leköszönése előtt, az Illyés Közalapítvány Budapesten elkülönített "stratégiai alapjaiból" - a 2273/2002. számú pályázat alapján - 80 millió forintot juttatott a kolozsvári Easy Alapítvány útján Erdélybe. Az összegből az erélyi lap 60 millió forintot kapott, az RMDSZ belső ellenzékének számító Reform Tömörülés egyik vezetőjének magáncége (Erdélyi Magyar Könyvklub) pedig 20 millió forinthoz jutott - állítja a napilap. Ezzel szemben az Erdélyi Magyar Könyvklub munkatársa az [origo]-nak azt mondta: cégük egyetlen forintnyi támogatás sem kapott az Illyés Közalapítványtól, ráadásul a vállalkozás tulajdonosa a Magyar Könyvklub, nem pedig az RMDSZ Reform Tömörülés egyik vezetője.

Szintén az előző kabinet távozása előtt, a Krónika napilap 30 ezer dolláros támogatást nyert el az Új Kézfogás Közalapítványtól. Ehhez még hozzájön az a számtalan kisebb - de egészében véve sok tízmillió forintra rúgó - összeg, amelyeket a napilap a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és magyar állami cégek képviseletei útján, reklám- és kiadói szolgáltatásokért kapott - írja a Népszabadság.

A Krónikát a Nagyváradon bejegyzett Krónika Kiadóház Rt. adja ki, amelynek jelenlegi főrészvényese - 82 százalékos arányban - Veres Lajos budapesti lakos, akiről a kisrészvényesek úgy tudják, hogy Orbán Viktor egyik jogász barátja - írja a lap. Ha csupán az Illyés Közalapítvány és az Új Kézfogás Közalapítvány által nyújtott támogatást vesszük számításba, a Krónika a választások után, az Orbán-kabinet utolsó heteiben 87,5 millió forintot kapott. Meg is szolgált érte, a lap ugyanis egész évben látványosan a Fidesz mellett kampányolt, s ezt az orientációját a választások után is megőrizte.

Összehasonlítási alapként egyetlen adat is elég: az Illyés Közalapítvány "RMDSZ által ellenőrzött" sajtó szaktestületén keresztül az egész erdélyi magyar írott és elektronikus sajtó - beleértve nyolc magyar napilapot (többek között a Korunk, a Helikon, a Székelyföld, a Látó, A Hét stb.), réteglapokat, szórványlapokat, egyházi sajtót, művészeti és tudományos kiadványokat - az idén összesen 22,5 millió forint támogatásban részesült. Egy-egy ilyen - többnyire alapítványi vagy más civil társadalmi szerveződési tulajdonformában működő - kiadványra ötvenezer és néhány százezer forint közötti támogatás jutott - írja a Népszabadság.