Kezdődik a pollenszezon

Vágólapra másolva!
A hideg téli napok után, az időjárás enyhülésével lassan újra kezdetét veszi a pollenszezon. A pollenallergia, korosztályra való tekintet nélkül egyre több ember számára jelent megpróbáltatást. Most induló cikksorozatunkban, hazánk egyik legelterjedtebb gyomnövényéről, a parlagfűrűl tudhatnak meg mindent.
Vágólapra másolva!

A cikkek szerzője Makra László, a Szegedi Tudományegyetem Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszékének docense. Általános meteorológiát, fizikai és regionális klimatológiát, továbbá a levegőminőséggel kapcsolatos tárgyakat oktat. Kutatási területe a statisztikus klimatológia, a biológiai és kémiai eredetű légszennyezettség meteorológiai összefüggései és szerepük a légúti megbetegedések előfordulásában. A biológiai légszennyezők közül elsősorban a parlagfű pollenjével, meteorológiai kapcsolatrendszerével és annak előrejelzésével foglalkozik.

A dosszié fordított időrendben tartalmazza a cikkeket, felül találhatók a legfrissebbek. Jó böngészést kívánunk mindenkinek!

Védekezzünk a parlagfű ellen

A parlagfű hazai irtásáról 2005 óta törvény rendelkezik. Mind a mezőgazdasági, mind a magán- és közterületeken hatékony védekezési módokat alkalmaznak. Egészségünk védelmében fontos ügyelnünk a személyes teendőinkre a parlagfű pollenjével szemben. A probléma helyénvaló kezelése nemcsak személyes érdekünk, hanem a jövő nemzedéke egészségének megőrzéséért a felelősségünk és kötelességünk is.

A parlagfű okozta légúti megbetegedések

A parlagfű pollen előidézte allergia a 20. század utolsó harmadától rohamosan terjed, s mára népbetegséggé vált Magyarországon. Hozzá kapcsolódóan jelentősen megnőtt a szénanátha és az asztma előfordulása. Az allergiás megbetegedéseket, így a parlagfű okozta szénanáthát, illetve asztmát meggyógyítani nem lehet, csupán a tünetek csökkenthetők. Ezért fontos a megelőzés.

A parlagfű környezeti feltételei

Kontinensünkön a viszonylag száraz és meleg nyarú Közép-Európa nyújtja a legkedvezőbb környezeti feltételeket a parlagfű számára. A pollinációs időszak tartama és a pollenképződés mértéke jelentősen függ a meteorológiai tényezőktől, elsősorban a hőmérséklettől, a légnedvességtől és a besugárzási viszonyoktól. A növekvő hőmérséklet és csökkenő légnedvesség fokozza a pollenképződést. A parlagon hagyott területeket és a kevert talajokat nagyon hamar ellepi. A magyarországi talajok ideálisak a megtelepedése és fejlődése számára.

A parlagfű eredete

A parlagfű Magyarország szerte elterjedt gyomnövény. Hazai elnevezései a származási, illetve előfordulási helyére utalnak. Pollenje a legsúlyosabb pollenallergiát okozza. Észak-Amerikából származik, ahonnan gabonaszállítmányok révén került át Európába. Napjainkban a parlagfűvel leginkább fertőzött három régió Európában: a Rhone völgye (Franciaország), a Pó síkság (Észak-Olaszország), s az összes közül a legfertőzöttebb: a Kárpát-medence.