Hóvihar várható az Alpokban - fontos figyelmeztetés

Vágólapra másolva!
Havazás, heves hóviharok, csúszós turistaösvények: télies körülmények várnak azokra, aki vasárnap délután az Alpok tiroli és dél-bajor hegycsúcsait akarják meghódítani. Megfelelő felszerelés nélkül kisebb magasságokba sem szabad elindulni, mert nagy bajba kerülhetünk.
Vágólapra másolva!

A folyamatos északias áramlás hatására vasárnap egy újabb, eddigieknél hidegebb, változó nedvességtartalmú légtömeg éri el az Alpok térségét. A szél felöli lejtők, azaz a hegység északi területei feláramlásra kényszerítik a légtömeget, mely csapadékának nagy részét itt adja ki. A várható hőmérsékleti értékek elemzésével a hóhatár vasárnap délután Bajorország déli részén és az ausztriai Tirol tartományban 1900 méter alá süllyed, majd éjszaka már az 1700 méteres magasság is a fehér lepel alá kerülhet.

Vasárnap napközben gyors viharok kialakulása nehezíti meg a túrázók dolgát. Csak a képzettebb hegymászóknak és jól felszerelkezve érdemes nagyobb útnak indulni: a heves záporok már kétezer méter alatt hózáporokra válthatnak. Akik éjszakába nyúló túrákat terveznek, azoknak estétől tartós havazásra is számítaniuk kell, egyre alacsonyabb, az átlagos kirándulók által gyakran látogatott szinteken is.

A nyár változékonyságát jelzi, hogy egy hete a nulla fok határa még 4000 méter felett járt. Az augusztus eleji hegyi havazás igen ritka jelenség még az Alpokban is. A légkör magasabb szintjei kontinensünkön éppen ebben a hónapban érik el maximum hőmérsékletüket, és egészen az ősz közepéig ritka a nagy magasságban bekövetkezett erős hidegáramlás. Ezért 2000 méteren gyakran csupán novemberben jelentkezik az első havazás. Az pedig még 3 hónap...

Szerencsére nem várhatunk tartós téli körülményeket, most lehulló hóréteg gyorsan elolvad. A keddtől kezdődő melegedés sebességét mutatja, hogy csütörtökön már ismét 3000 méter felett lesz a 0 fok határa. Akkor már a kezdők is nekivághatnak a nagyobb túráknak.

A kontinensünkön kialakult hatalmas változékonyságot jellemzi, hogy mindeközben Európa délnyugati vidékén 40 fokos száraz hőség okoz sokfelé öngyulladást a növényzetben.

ICI Interaktív Meteorológia