Nagyon nagy a baj, tömeges éhhalál jöhet Észak-Koreában

Phenjan, 2023. február 8.
Járókelők a Koreai Néphadsereg megalakulásának 75. évfordulója alkalmából kihelyezett óriásmolinó előtt a fővárosban, Phenjanban 2023. február 8-án. A felirat jelentése: „Megvédjük az országot, a népet és a  forradalmat.”
MTI/AP/
Phenjan, 2023. február 8. Járókelők a Koreai Néphadsereg megalakulásának 75. évfordulója alkalmából kihelyezett óriásmolinó előtt a fővárosban, Phenjanban 2023. február 8-án. A felirat jelentése: „Megvédjük az országot, a népet és a forradalmat.” MTI/AP/Csa Szong Ho
Vágólapra másolva!
Az észak-koreai élelmiszerválság egyre súlyosabb méreteket ölt, ennek jele, hogy az ország két évtized óta először csökkentette a katonáinak járó fejadagokat is - közölte a dél-koreai országegyesítési minisztérium szerdán.
Vágólapra másolva!

Az észak-koreai állami média jelentése szerint az állampárt sürgős egyeztetést tervez a mezőgazdaságról, és a dél-koreai minisztérium közleménye szerint Phenjan ezzel is elismerte, hogy nagyon súlyos az élelmiszerhiány.

- közölte a szöuli tárca, amely a két ország közötti kapcsolatokat kezeli Dél-Koreában. Kvong Jong Sze miniszter a parlamentben is beszélt a témáról, és elmondta, hogy Phenjan már támogatást kért az ENSZ Világélelmezési Programjától is. Hozzátette, hogy a nemzetközi tárgyalások nem haladnak előre, mert a felek egyelőre nem tudtak megállapodni a segélyek eljuttatásának ellenőrzéséről.

Járókelők a Koreai Néphadsereg megalakulásának 75. évfordulója alkalmából kihelyezett óriásmolinó előtt a fővárosban, Phenjanban 2023. február 8-án. A felirat jelentése: „Megvédjük az országot, a népet és a forradalmat.” Forrás: MTI/AP/Csa Szong Ho

A Dong-A Ilbo című dél-koreai napilap számolt be arról, hogy Észak-Korea 2000 óta először csökkentette a katonáinak járó napi fejadagot. Az észak-koreai KCNA hírügynökség jelentése szerint pedig a Koreai Munkáspárt február végére összehívta központi bizottságának ülését, hogy "sürgősen megtalálják a helyes stratégiát a mezőgazdaság fejlesztésére".

A dél-koreai egyesítési minisztérium szerint ritkaság, hogy ilyen jellegű egyeztetést tartanak.

Észak-Korea évtizedek óta súlyos élelmiszerhiánnyal küzd, amelyet tovább súlyosbítanak a nemzetközi szankciók, a rossz gazdálkodás és a természeti katasztrófák. A problémák nem újkeletűek, ahogy az Origo bemutatta, már tavaly nagyon rossz volt a helyzet, miközben az ország vezetője, Kim Dzsongun szokatlan és kétséges sikerű ötleteket fogalmazott meg az élelemhiány enyhítésére. A koronavírus miatt még szigorúbban bezárkózó otrszág helyzete az elmúlt időszakban csak még nehezebbé vált.

Az ENSZ becslései szerint jelenleg a lakosságának csaknem fele szenved szükséget, és az észak-koreaiak mintegy 41 százaléka alultáplált.

A jelentések szerint a mostani helyzet már a legsúlyosabb éhínségéhez hasonló, amely az 1990-es években sújtotta az országot, és amelyben nemzetközi becslések szerint százezrek haltak meg.

Észak-Korea ellen nemzetközi szankciók vannak érvényben 2006 óta, amikor először hajtott végre nukleáris fegyverkísérletet, a határ menti - eleve korlátozott - kereskedelem pedig gyakorlatilag megszűnt a koronavírus-járvány kitörésekor bevezetett szigorú korlátozások miatt.