Új ország jelentkezett be globális pénzügyi központi szerepre

GDP paritás, Egyesült Arad Emirátusok
A 8. helyen az Egyesült Arab Emirátusok országa áll, 68 660 dollárral
Vágólapra másolva!
Gigászi befektetésekkel számol a közeljövőben az Egyesült Arab Emirátusok, számolt be róla cikkében a Világgazdaság. Az ambíciózus terveket bejelentő ország a gazdasági céljai elérésének érdekében még a vízum szabályain is lazítana.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Arab Emirátusok eddig is fontos pénzügyi és kereskedelmi központ volt, de még ennél is jelentősebbé szeretne válni. Ezért az ország Ázsia és Afrika gyorsan növekvő gazdaságaival mélyítené el a kapcsolatait, a régebbi partnereitől pedig 150 milliárd dollár (43 ezer 884 milliárd forint) befektetését reméli.

Az országnak erre jó esélyei is vannak, hiszen

már most a Közel-Kelet vezető kereskedelmi központja, igaz az utóbbi időben Szaúd-Arábia is beszállt ezért a szerepért a versenybe.

Az 1971-ben létrejött Egyesült Arab Emirátusok olajban gazdag szövetségi államát hét emírség alkotja: Dubaj, Abu Dzabi, Sardzsa, Adzsmán, Rász el-Haima, Fudzsejra, Umm el-Kajvajn Forrás: AFP/Sputnik/Vladimir Vyatkin

Az Emirátusok friss bejelentése szerint

8 országgal – Dél-Korea, Indonézia, Kenya, Etiópia, Törökország, Nagy-Britannia, India, Izrael – szeretnék elmélyíteni gazdasági kapcsolataikat és enyhítenének a vízumszabályokon is.

A mesterséges intelligenciáért, a távoli munkavégzésért és a digitális gazdaságért felelős miniszter, Omar Al Olama szerint ez a 8 állam adja a világ gazdasági teljesítményének 10 százalékát és lakosságának a negyedét. Ázsia és Afrika az ország befektetéseinek egyre fontosabb területe lett, az országhoz köthető vagyonkezelők egyre több tőkét fektetnek be ezeken a területeken, különös tekintettel Indiára, ahol a Mubadala Investment Corporation befektetései 2020-ban meghaladták az előző 19 év befektetéseinek az összegét.

Az arányokból látható, milyen magasra emelkedik a kerék, ahova tériszonyosoknak nem ajánlott felülni Forrás: AFP/Karim Sahib

A tervek ellenére jelenleg az ország fő kereskedelmi partnereit Kína, India, Japán, az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia jelentik.

Abdulla bin Touq gazdasági miniszter szerint

a további növekedés érdekében az ország 550 milliárd dirham (150 milliárd dollár) külföldi befektetést szeretne vonzani az elkövetkező 9 év során és 2030-ra szeretne a 10 legnagyobb befektetési központ egyike lenni.

A tőkét többek között Oroszországból, Ausztráliából, Kínából és Nagy-Britanniából várják. A befektetők segítésére létrehoznak egy szövetségi ügynökséget is, mely lehetővé teszi az egész országban történő működést, szemben a korábbi, emirátusonként változó gyakorlattal.

Az Emirátusok emellett újfajt vízumot is bevezetnének, mely lehetővé teszi az országban a munkakeresést,

míg az eddigi vízumok csak munkáltató támogatásával voltak elérhetőek.

A bejelentések nem sokkal előzik meg az októberben Dubajban tartandó Világkiállítást, ami az egyik legtöbb résztvevőt vonzó esemény a koronavírus-járvány utáni első időszakban.

Az Emirátusok – melynek gazdasági kibocsátása a Nemzetközi Valutaalap szerint 2020-ban 6 százalékkal csökkent – idén szeretne több mint 4 százalékos növekedést elérni, mely magasabb, mint a 2,5 százalék, amit az ország jegybankja december várt.