Az Európai Innovációs Tanács új pályázatai támogatják az innovációt

SZIGETI Ádám
Szeged, 2019. május 15. Szigeti Ádám innovációért felelős helyettes államtitkár beszédet mond az egyciklusú (Sylos 1) lézerrendszer avatásán a szegedi ELI-ALPS lézeres kutatóintézetben 2019. május 15-én. A berendezést a litván Ekspla UAB és a Light Conversion UAB konzorciuma fejlesztette ki a szegedi intézet számára, helyi szakemberek részvételével. MTI/Rosta Tibor
Vágólapra másolva!
Új megközelítéssel támogatják a kutatókat és az innovátorokat az Európai Innovációs Tanács (European Innovation Council, EIC) pályázati konstrukciói, a következő két évben több mint 2 milliárd euró forrásból – mondta Szigeti Ádám, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) innovációért felelős helyettes államtitkára pénteken, Budapesten.
Vágólapra másolva!

Szigeti Ádám az Európai Bizottság Magyarországi képviselete és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) közös tájékoztató rendezvényén kiemelte:

az EIC a leginnovatívabb európai vállalkozásokat, startupokat segíti majd.

A műszaki szempontból áttörést hozó, nagy üzleti potenciállal, gyors növekedési kilátásokkal rendelkező innovációk kifejlesztésére jelentős források állnak rendelkezésre.

Szigeti Ádám, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) innovációért felelős helyettes államtitkára. Forrás: MTI/Rosta Tibor

Szigeti Ádám az innováció alkalmazását a legfőbb versenyképességi tényezőnek nevezte. Európa számos jó találmánnyal, fejlesztéssel rendelkezik, ezek piaci bevezetésében ugyanakkor elmarad Kínától, Izraeltől, az ázsiai országoktól vagy az Egyesült Államoktól - mondta, hozzátéve: az EIC ezen szeretne változtatni, nagyobb részvételi arányt generálva.

Felidézte: az EU Horizont 2020 keretprogramjában az új pályázatok előzménye volt a kkv eszköz (SME Instrument) pályázat. Ebben a magyar cégek nagyon aktívak voltak, 88 cég nyert el támogatást. A kelet-európai régión belül ezzel a lengyelek után a második legsikeresebbek voltak a magyarok – mutatott rá.

Az ország a régióban jól teljesít, de például Ausztriához képest lemaradásban van, ezen változtatni kell.

Szigeti Ádám, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) innovációért felelős helyettes államtitkára. Forrás: MTI/Rosta Tibor

Patrick Child, az EB igazgatóhelyettese ismertette: a 2017-ben létrehozott új szervezet, az EIC új megközelítést vezetett be az innováció támogatásában, az innovátorok ötleteit bármikor fogadják. Közlése szerint a pályázatok elbírálását is felgyorsították, 4 hónapon belül meghozzák a támogatói döntést. 2018-ban 778 millió euró volt az EIC teljes költségvetése, akkor 450 millió euró értékű támogatásról döntöttek.

A tanács megemelt költségvetése 2019-ben 1 milliárd euró, 2020-ban 1,2 milliárd euró – sorolta. 2021-2027-re tíz milliárd eurós költségvetésre tettek javaslatot.

A rendezvényen bemutatták az új pályázati lehetőségeket, és a pályázatokkal kapcsolatos gyakorlati tudnivalókat. A kiosztott tájékoztató szerint az EIC Pathfinder programjában az új koncepciók működőképességének igazolásához és a korai fázisú fejlesztéshez akár 4 millió eurót is elnyerhetnek a nemzetközi konzorciumban zajló projektek. Az Accelerator program az önállóan pályázó kkv-k bármilyen témában megvalósuló, piacközeli innovációinak felpörgetésére fordít két év alatt 1,3 milliárd eurót.