Washington mozgatja az arany árfolyamát

arany gold
TO GO WITH AFP STORY BY PHILIPPE ALFROY A gold worker holds a 1 KG gold bullion at Istanbul Gold Refinery (IGR) on January 13, 2015 in Istanbul. Since 2007, Turkish banks have opened gold accounts in their branches to collect gold bullions, coins, jewels as well as scrap gold that Turkish people are keeping "under the pillow" and to reintroduce it in the financial system so it can benefit the whole economy. It is estimated that Turkish households have accumulated at least 3,500 tons of gold "under the pillow".AFP PHOTO/OZAN KOSE
Vágólapra másolva!
Az idei év egyik különös piaci folyamatának számít, hogy a hagyományosan menedékeszközként funkcionáló arany és a kockázatos eszközök egyszerre erősödnek. Az elemzők szerint elsősorban politikai szempontok vannak a háttérben.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt időszakban tapasztalt gyengülések ellenére, a kockázatosnak számító részvénypiacok folyamatosan emelkednek. Az amerikai S&P 500 index idén nagyjából 8, a technológiában erős Nasdaq 15, míg az MSCI Emerging Markets Index több mint 22 százalékot izmosodott. A különös azonban az, hogy mindeközben az olyan menedékeszközök is emelkednek, mint az arany vagy hosszú lejáratú amerikai állampapír.

Az arany idei, nagyjából 12 százalékos erősödése különösen érdekes. Noha a nemesfém mozgásának okai gyakran igen nehezen meghatározhatók, az arany általában akkor teljesít jól, ha az infláció és/vagy a piaci volatilitás emelkedést mutat.

Ebben az évben viszont az amerikai infláció csökkent, a volatilitás pedig történelmi mélyponton van.

A kérdés tehát az, mégis milyen trendek tudják akkor fölfelé hajtani az aranyat. Russ Koesterich, a The BlackRock Blog szerzője szerint két ilyen tényező fedezhető föl.

Kamatok és értékek

A kamatlábak szempontjából fontos, hogy az arany elsősorban a reálkamatokra reagál, nem pedig a nominális rátákra vagy az inflációra önmagában. Miközben 2016 első felében a reálkamatok élesen emelkedtek, ez a trend 2017 elején hirtelen megállt.

Az arany árfolyamának alakulása Forrás: Investing.com

Az amerikai 10 éves reálkamatok júliusban pontosan ugyanott álltak, ahol az év elején – 0,47 százalékon. A mozdulatlanság beállta pedig elkezdett nyomást gyakorolni az aranyra, amely igencsak megszenvedte az amerikai választásokat követő euforikus időszakot.

Politikai bizonytalanság

Noha a piaci volatilitás ebben az évben kitartóan alacsony, a politikai bizonytalanság az amerikai választások óta igencsak megemelkedett. Ez pedig azért fontos az arany szempontjából, mert az elmúlt 20 év adatait összesítve az látszik, hogy az amerikai gazdaságpolitikai bizonytalanságot mérő U.S. Economic Policy Uncertainty Index statisztikailag

sokkal szorosabb kapcsolatban áll az arany árfolyamával, mint a pénzügyi piaci volatilitás.

A befektetők úgy léptek be 2017-be, hogy jelentős támogatást vártak Washingtontól, elsősorban a beígért adócsökkentések, illetve az infrastrukturális élénkítések formájában. Ezek a várakozások pedig egy úgynevezett „reflációs" kereskedést indítottak be, vagyis a piaci szereplők az infláció emelkedésére számítottak. Ahogy azonban telt az idő,

egyre többekben merült fel, hogy Donald Trump nem fogja tudni simán és gyorsan megvalósítani a beígért terveit.

Ennek következtében a reflációs kereskedésben fordulat állt be, amely fejlemény lehetővé tette az arany felpattanását.

Az amerikai gazdaságpolitika áll az arany mozgása mögött Forrás: AFP/Brendan Smialowski

Következésképpen úgy tűnik, az arany jövője jelentős részben Washington kezében van – írja az elemzés. Jelen állás szerint ugyanis az aranyat tovább támogatják a történelmi mélypontokon álló kamatok, illetve a politikai bizonytalanság – miközben az Egyesült Államok gazdasága beállt egy szerény, de stabil növekedési pályára. Amennyiben viszont az amerikai kormány ténylegesen beindítja a korábban beígért élénkítéseket, az szinte biztos, hogy negatív hatással lesz az arany árfolyamára – legalábbis időlegesen.