Hitelt venne fel a cége? Mutatjuk mit akar tudni a bank!

vállalkozói hitel, széf, trezor
Vágólapra másolva!
Vállalkozóként nem szeretünk túl sok adót fizetni, csak a minimálisan szükséges összeg befizetetésére törekszünk. „Adó-optimalizálunk", ami a kimutatott profit minimalizálásával jár együtt. A gond az, hogy ezzel a cégünk által felvehető hitel nagyságát is meghatároztuk. Minél alacsonyabb kimutatott profit, annál alacsonyabb megszerezhető hitel...
Vágólapra másolva!

A Bankmonitor.hu szakértőinek összeállítása abban segít hogyan tudjuk kiszámolni, hogy mi az a lehető legalacsonyabb kimutatott profit, ami mellett a kívánt hitelösszeget megkaphatja a cégünk?

A profit 70 százaléka

A bankok értelemszerűen csak akkora hitelt helyeznek ki, amelynél biztosak lehetnek abban, hogy annak éves tőke- és kamatfizetési kötelezettségét (azaz adósságszolgálatát) a cég teljesíteni tudja.

A bankok gyakorlata számos ponton eltér, abban azonban nincs különbség, hogy csak olyan cégek hiteleznek, amelyeknél a hitel visszafizetésének kockázata adott határon belül marad Fotó: Szabó Gábor - Origo

Nem elegendő, hogy pont annyi szabadon rendelkezésre álló eredménnyel rendelkezik a hiteligénylő társaság, mint a fizetendő adósságszolgálat, hiszen bármi történhet: változhat a piac, emelkedhetnek a költségek, csökkenhet a bevétel, váratlan kiadás jöhet közbe, stb. A bankok gondolatmenetét követve a társaság kimutatott profitjának maximum 70 százaléka fordítható a hitel törlesztésére.

Fentiekből adódóan,

ha nulla közeli a kimutatott éves profit, akkor nulla közeli lesz a felvehető hitel

mértéke is...

Nézzünk egy példát

Cégünk 5 évre szeretne 100 millió forint értékben beruházási hitelt felvenni. A kérdés mekkora a minimálisan ehhez szükséges profit?

  • tőketörlesztés: ha 5 évre vesszük fel a hitelt, akkor évente 20 millió forintot fizetünk vissza a banknak
  • kamat: ha nem a legkedvezőbb hitelt vesszük fel, 5 százalékos éves kamattal ma akkor is hitelhez juthat cégünk, ez 100 millió forint hitelösszegre vetítve az első évben 5 millió forint kamatkiadást eredményez (a második évtől ez a kamatkiadás csökken, ahogy a tartozás mérséklődik)
  • összességében tehát 25 millió forintot kell megfizetnünk a banknak
  • 36 millió forint 70 százaléka 25 millió forint, azaz 36 millió forint a bankok által elvárt éves kimutatott profitszint 100 millió forint hitelhez

De milyen profitról is van szó?

Adózás előtti, adózás utáni profitról, vagy esetleg másról?

Mire kiváncsiak a bankok? Forrás: Dremastime

A bankok gyakorlata eltérő, de általánosságban nem az előzőekben említett profitszintre kíváncsiak, hanem a beszámolóban megjelenő üzemi eredményre (leegyszerűsítve működésből származó profitra), amelyhez hozzáadják az értékcsökkenést (mivel ez nem egy készpénz kiadással járó ráfordítás).

A hitel kamatszintje jelentősen befolyásolja a felvehető hitel mértékét.

A fenti példában egy ma már könnyen elérhető éves 5 százalékos kamattal számoltunk. Kedvezőbb a helyzet azonban, ha valamelyik kedvezményes hitelt (Növekedési, Széchenyi, vagy 0 százalékos hitel).

Ha kíváncsi rá, hogy cége melyik kedvezményes hitel felvételére alkalmas, akkor az alábbi kalkulátor használatával pár kattintással megtudhatja: