Vágólapra másolva!
Közel tizenegyezer gyűjtőszámlahitel-számlát nyitottak május végéig a bankok azoknak, akik az árfolyamrögzítést választották. Ennél a számnál többen kérhették az árfolyamrögzítést, mert van egy átfutási idő a rögzítés és a számlanyitás között, de a 7-800 ezres potenciális körhöz képest még viszonylag gyér érdeklődésről tanúskodik a szám.
Vágólapra másolva!

Május 31-ig 10 827 gyűjtőszámlahitel-számlát nyitottak az árfolyamgáthoz csatlakozó ügyfeleknek, a rögzített törlesztési árfolyamú devizakölcsönök teljes állománya meghaladta a 100 milliárd forintot aktuális árfolyamon a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) honlapján közzétett összesítés szerint. Az árfolyamgátra kötött szerződések száma ennél magasabb, ugyanis nem minden bank nyitja meg azonnal a gyűjtőszámlát, arra a szerződéskötést követő 60 napban kerülhet sor.

A közel tizenegyezres szám azonban még így is nagyon gyér érdeklődésről tanúskodik, mert durván 700-800 ezren vannak olyanok, akik elvileg kérheti az árfolyamgátat.

A PSZÁF adatai alapján az árfolyamgát iránti érdeklődés májusban jelentősen nőtt: míg áprilisban 836-tal nőtt a gyűjtőszámlahitel-számlák száma, addig májusban 4280-nal.

Az árfolyamgát lehetőségével jellemzően a frankhitelesek éltek: május 31-én a rögzített, svájci frank alapú devizakölcsönök állománya 97 milliárd forint volt, a japán jen alapúaké 3,8 milliárd, míg az euróban felvett kölcsönöké 1,5 milliárd forint volt aktuális árfolyamon.

A törvény alapján a kibővített árfolyamgát április 1-jei hatályba lépése után a pénzintézetek kizárólag a közszféra dolgozóinak kérelmét voltak kötelesek befogadni, június 1-jétől a többi lakáshiteles kérelmét, szeptember elejétől pedig a szabad felhasználású devizakölcsönnel rendelkezőkét. Több bank azonban már május folyamán megnyitotta a lehetőséget a nem közszférában dolgozó lakáshitelesek előtt.

Az árfolyamrögzítés új rendszerébe azok léphetnek be, akik legfeljebb 20 millió forint összegű devizahitelt, vagy deviza alapú kölcsönt vettek fel. A parlament március közepén döntött arról, hogy ne a lakás érteke, hanem a felvételkori hitelösszeg legyen a meghatározó körülmény.

Az árfolyamrögzítésre öt évig, de legfeljebb 2017 júniusáig lesz lehetőség. A bankok svájci franknál 180 forintos, eurónál 250 forintos, japán jennél pedig 2,5 forintos árfolyamot alkalmaznak az árfolyamrögzítés ideje alatt.

A devizakölcsön havi törlesztőrészletének árfolyamgát feletti részéből a kamatrészt elengedik, a hiteladósnak csak a tőkerészt kell megfizetnie a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó szabályok szerint.