Több cég emelt bért tavaly, mint előtte, egy felmérés szerint

Vágólapra másolva!
2009-hez képest 10 százalékkal nőtt azoknak a magyarországi cégeknek a száma, ahol 2010-ben volt béremelés, igaz, ennek mértéke sokszor alatta maradt az inflációnak - derül ki a DGS Global tanácsadó cég és az Ernst and Young felméréséből. A kutatás adatai szerint jövőre a cégek több mint fele nem készül a fizetések emelésére.
Vágólapra másolva!

Tavaly a megelőző évinél 10 százalékkal több cégnél, gyakorlatilag minden vállalatnál volt 3 és 5 százalék körüli bérfejlesztés, és a béren kívüli juttatást adó munkáltatók száma is nőtt - derül ki két tanácsadó cég, a DGS Global és az Ernst and Young közös felméréséből. Az MTI által ismertetett felmérésben a készítők szerint 327 munkáltató vett részt, közel 200 000 foglalkoztatottal.

A felmérés szerint 2009-hez képest csaknem 10 százalékkal több szervezet hajtott végre egyszeri béremelést munkavállalói körében. Ez a béremelési gyakorlat minden vizsgált munkavállalói körre (felsővezetők, középvezetők, diplomások, ügyviteliek, fizikai dolgozók) egységesen igaz. A legtöbb szervezetnél 3 és 5 százalék között ingadozott a béremelés mértéke, de mivel az infláció 4,9 százalék volt, így a jövedelmek reálértékét mindössze a béremelést végrehajtó válaszadók alig több mint 36 százaléka tudta megóvni vagy javítani - olvasható a közleményben. Tavaly a béren kívüli juttatások nagysága átlagosan csaknem 240 000 forint volt munkavállalónként évente, és az előző évhez képest 10 százalékkal nőtt az ezt a juttatási formát alkalmazó munkáltatók száma.

A 2011-es előrejelzések ugyanakkor borúlátóbbak: a válaszadók több mint fele (55 százaléka) készül változatlan összeggel a következő évre, és mindössze egyharmada tervezi a keretösszegek növelését. A béren kívüli juttatások növelését előrejelző cégek átlagosan 4,16 százalékos emeléssel kalkulálnak. A közleményben a két cég kiemeli: a résztvevők csak megerősíteni tudták azokat az évek óta ismert tényeket, amelyek szerint leginkább a szakmunkás és a mester szakmunkás pozíciók betöltése a legproblémásabb.

A felmérés a kiszervezéssel érintett szakterületek sorrendjét is vizsgálta. A kiszervezett területek első két helyén továbbra is a bérszámfejtés és az informatika áll, bár sorrendjük 2009-hez képest felcserélődött. A bérszámfejtés aránya első helye ellenére 5 százalékkal, 33 százalékra, az informatikáé pedig 21 százalékkal, 25 százalékra csökkent egy év alatt. Az emberi erőforrás-gazdálkodásnál 17 százalékra nőtt azon vállalkozások aránya, amelyek ezt a szakterületet kiszervezik.

Az idei kiszervezéssel érintett területek között továbbra is az informatika, bérszámfejtés, létesítmény-üzemeltetés, biztonsági szolgáltat és az emberierőforrás-gazdálkodás, valamint a pénzügyi-számviteli tevékenység szerepel - olvasható a közleményben.