Vágólapra másolva!
Nincs olyan fontos szempont, ahonnan nézve ne tűnnének a korábbinál borúsabbnak a háztartások kilátásai - derül ki a Gfk legfrissebb felméréséből. A vásárlási hajlandóság visszaesett, a gazdasági helyzet romlására számítanak az emberek.
Vágólapra másolva!

Az első negyedévben 10 ponttal csökkent a fogyasztói bizalmi index a gazdasági válság hatására az előző időszakhoz képest - közölte a GfK Hungária csütörtökön. A közlemény szerint a GfK és a Corvinus Egyetem közös, komplex fogyasztói bizalmi indexe jelenleg 114,5 ponton áll.

A magyar háztartások most kedvezőtlenebbnek látják pénzügyi-anyagi helyzetüket, az ország gazdasági kilátásait, mint az előző negyedévben. A bizalmi indexen belül a vásárlási hajlandóság indexében mutatkozott a legnagyobb mértékű, 15,6 pontos csökkenés: az index értéke most 102 pont, ami minden eddiginél alacsonyabb.

A közlemény szerint az öt komponensből felépülő komplex index minden mutatószáma gyengült vagy stagnált az első negyedévben, ami abból is adódik, hogy az ország gazdasági helyzetét kedvezőtlennek ítélték a válaszadók: 92 százalékuk szerint a gazdasági helyzet rosszabb, mint egy évvel korábban volt. A válság előtt csak a válaszadók 60 százalékénak volt ez a véleménye.

Az elemzés szerint a magyarok a jövőre vonatkozóan is borúlátóbbak: tízből nyolcan úgy vélik, hogy az ország rossz helyzetben lesz a következő 12 hónapban. A válság előtti időszakban tízből még csak hatan gondolták így.

Csökkent a fogyasztói várakozások indexe is, ami most 125,8 ponton áll. A munkanélküliségre vonatkozó várakozások továbbra is pesszimisták: a megkérdezettek 86 százaléka a munkanélküliség növekedésére számít a következő egy évben, nem alaptalanul.

A megkérdezettek kétharmada az inflációnál kisebb mértékű jövedelemnövekedésre számít, az inflációs várakozás az elkövetkező egy évre átlagosan 10,2 százalékos. (Az idei év első két hónapjában 3,1 százalékos volt a pénzromlás.)

A hitelfelvételi kedv ugyanakkor nem változott az előző negyedévhez képest: tízből hatan sohasem vennének fel hitelt, harmaduk pedig az időpontot nem tartja megfelelőnek. A megkérdezettek több mint fele, 56 százaléka számít növekvő hitelkamatokra a következő 12 hónapban.

A lakásvásárlást időszerűnek tartók aránya stabilan 40 százalék körül mozog, ezzel szemben a lakásuk eladását a válaszadók kevesebb, mint tizede tartja érdemesnek: egy év alatt negyedére csökkent az arányuk.