Mérsékelten optimisták a vállalatok

Vágólapra másolva!
Az Ecostat januári felmérése szerint a kis- és középvállalatok konjunktúraindexe 46,7 százalék, ami megegyezik a novemberi, viszonylag kedvező eredménnyel. A TOP 100 vállalat körében emelkedett az első félévére vonatkozóan az optimista várakozások aránya.
Vágólapra másolva!

A TOP 100 vállalat indexe ismét 50 százalékon áll, így a decemberi zavar után visszaállt a korábbi hónapok kedvezőbb szintjére. A cégek szerint a kormány számára elkerülhetetlen költségvetési szigorításokkal a pénzügyi egyensúly romlása megáll, s a reálgazdaság kiegyensúlyozottabb fejlődése várható.

Ecostat: Pesszimista vállalatok/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20031128ecostat.html

Januárban az elmúlt félévhez viszonyítva emelkedett a saját gazdasági kilátásait javulónak ítélő cégek aránya. Romló adottságokat minden negyedik nagyvállalat vár. A korábbiaknál pozitívabb várakozások hátterében a folyamatosan élénkülő exportkereslet és a felhalmozás-központú hazai költségvetés áll. A belföldi kereslet élénkülésére a cégek egyharmada, szinten maradására 48 százaléka számít. A külföldi kereslet változásáról szóló nagyvállalati prognózis szerint stabilitással számol a cégek 42 százaléka, javuló adottságokkal a decemberi 20 százalékkal szemben 41 százalékuk.

A nagyvállalatok szerint idén a fogyasztói árak éves átlagos növekedése 6,3 százalék lesz, ami nagyjából megfelel a kutatói várakozásoknak. A cégek erősödő inflációs várakozása az áremelési törekvéseiken nem érződik, átlagosan 4,2 százalékos emelést terveznek.

Uniós támogatásra számítanak a kis cégek

A kis- és középvállalati szektor 2004 első félévére vonatkozó mérsékelt optimizmusában Magyarország javuló konjunkturális kilátásai és az uniós tagságtól várható gazdasági előnyök, bővülő támogatások játszanak szerepet. Sokuk számára a fennmaradás esélyét az uniós támogatások felhasználásával versenyképességük javítása jelentheti - tartalmazza az Ecostat elemzése.

A kis- és középvállalati szektor kétharmada szerint az első félévben a nemzetgazdaság kismértékben javul. Összességében a januári felmérés eredménye kevésbé optimista, mint a múlt év utolsó hónapjaiban volt - tartalmazza az elemzés.

A kis- és középvállalati szektor szerint idén 7,1 százalék lehet az átlagos pénzromlás mértéke. A decemberre vonatkozó 12 havi inflációt 6,8 százalékosra várják.