Bizonytalanság a banki álláspiacon

Vágólapra másolva!
Kivárás és bizonytalanság jellemzi a magyar banki álláspiacot. Látványos leépítések nem történtek, ám fejvadászok szerint több területen létszámstop van érvényben.   A nyitott pozíciók közül elemzőként és kockázatkezelőként továbbra is jók az esélyek. Külföldön sokkal színesebb a kép. Míg az Egyesült Államokban és Londonban bankárok tízezreinek mondtak fel, addig Németországban nem történtek jelentős leépítések.
Vágólapra másolva!

A válság nyomán eddig mintegy 150 ezer ember veszítette el az állását világszerte, november cégéig csak az Egyesült Államokban újabb 70 ezer banki dolgozó kerülhet utcára. Az elbocsátási hullám elsősorban a befektetési bankok és a kereskedelmi egységek körében koncentrálódik. A bankszektor legnagyobbjai akár 25-30 százalékkal is csökkenthetik munkaerő-állományukat. A Goldman Sachs 3200, a Citigroup 23 ezer, a Merril Lynch 5700, a Morgan Stanley 4400 fővel csökkenti alkalmazottai számát. A leépítési hullám egyelőre Európát - London kivételével - nem érte el. Sőt, a német Verdi szakszervezeti szövetség a 680 ezres banki alkalmazotti létszámból 2500 fős leépítésre számít, ami jóval kisebb arányú, mint Londonban vagy az Egyesült Államokban.

Nem kellenek befektetési bankárok

A német MZ Consulting német fejvadász cég képviselője úgy látja, jelenleg nincs igény kockázati befektetési bankárok iránt, viszont más területeken vannak nyitott pozíciók. Keresnek például ügyféltanácsadókat, stratégiai tervezéssel, kockázatmenedzsmenttel foglalkozó szakembereket. Nem könnyű manapság fejvadásznak lenni, ugyanis kevesen akarnak fix állásból váltani, nehezen csábíthatóak el a munkavállalók. Mindenki kivár és arra számít, hátha hamar lefut a válság, és megmaradhat az eddig is jól jövedelmező állásában.

Leépítés helyett inkább létszámstop

Mi a helyzet Magyarországon? Kivárást, bizonytalanságot és sok esetben létszámstopot tapasztal a banki álláspiacon Csintalan Zsolt, a ProfiPower Személyzeti Tanácsadó Iroda szakembere. "Az újonnan nyíló pozíciók inkább a természetes fluktuáció - munkahelyváltás, szülési szabadság stb. - miatt üresednek meg, mintsem valamilyen növekedésből adódnának" - mondja. "Tapasztalatunk szerint a banki munkakörök közül az elemzői és a kockázatkezelői pozíciók számítanak jelenleg a legkeresettebbnek."

Ugyan nem erőteljesen, de érzékeli az amerikai pénzügyi válság hatásait Takács-Molát Claudia, a Grafton Recruitment banki állásközvetítésével foglalkozó munkatársa. "Sajnos valóban voltak, és vannak is leépítések. Nálunk az érzékelhető, hogy kevesebb a banki toborzás. Természetesen vannak felvételek, de az arány jelenleg igen alacsony és nem pozíciófüggő" - jegyzi meg. Nagyobb létszámú elbocsátások hírét egyelőre nem nagyon hallani, eddig egyedül a Merkantil Bankról terjedt el, hogy 150 embertől készül megválni. Az OTP tulajdonában álló bank hivatalosan csak a leépítés tényét erősítette meg, a létszámról egyelőre nem nyilatkoztak.

Állásajánlatok az interneten

Továbbra is vannak állásajánlatok, ha az interneten meghirdetett pozíciókat vesszük szemügyre. A Jobpilot állásportál oldalán 120 banki álláshirdetés található. A Budapest Bank weboldalán 90, a Kereskedelmi- és Hitelbanknál 28, a Raiffeisennél 13 aktuális állásajánlatot találtunk. A jövőbeli tervekről és az utóbbi hetek személyzeti politikájáról négy bankot is megkérdeztünk, de választ csak az Erstétől kaptunk. A kommunikációs osztályon elmondták, náluk nem történtek elbocsátások a pénzügyi válság kapcsán és létszámstop sincs egyik területen sem. Jelenleg 16 nyitott állásajánlat van náluk, a hangsúly a lakossági értékesítő munkakörökön van.

Szobota Orsolya