Lengyelország számít a magyar vétóra az uniós szankciók ügyében

Mariusz Blaszczak
Polish Minister of the Interior and Administration Mariusz Blaszczak during the press conference about ransomware Petya cyberattack in Poland, at Chancellery of the Prime Minister in Warsaw, Poland on 28 June 2017 (Photo by Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto)
Vágólapra másolva!
Amennyiben az európai parlamenti határozat következtében szavazásra kerülne sor a Lengyelországgal szembeni uniós szankciókról, Varsó számít a magyar vétóra - jelentette ki Mariusz Blaszczak belügyminiszter csütörtökön, a lengyel közszolgálati rádiónak adott interjúban.
Vágólapra másolva!

Az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén megszavazták a lengyel jogállamiságról szóló határozatot, amelynek alapján előkészítik az uniós alapszerződés hetedik cikke szerinti eljárás megindítását Lengyelországgal szemben.

Az említett eljárás a 2016 elején Varsóval szemben elindított uniós jogállamisági mechanizmus harmadik, utolsó szakasza, amelynek végén szankciók vethetők ki, ha ezt a tagállamok egyhangúan megszavazzák.

A szankciókra és az ezek bevetését megakadályozó vétójogra vonatkozó kérdésre válaszolva Blaszczak elmondta: számít Magyarország támogatására.

amennyiben "szabad embereknek akarnak megmaradni, megőrizni szabad államukat, a válasz egyértelmű" - jelentette ki,

utalva ezzel a hasonló, Magyarországra vonatkozó májusi EP-határozat

lehetséges következményeire.

Mariusz Blaszczak lengyel belügyminiszter Forrás: AFP/NurPhoto/Mateusz Wlodarczyk

Elmondta: ő nem folytat ez ügyben tárgyalásokat Budapesttel, a szerdán Varsóban megkezdődött kétnapos közép-európai belügyminiszteri találkozó, a Salzburg Fórum során viszont beszélt a magyar küldöttség vezetőjével, és kiderült, hogy "az álláspont egyértelmű, osztjuk egymás nézeteit".

A szerdai EP-határozat tartalmáról beszélve Blaszczak kifogásolta a dokumentum azon kitételét, amely elítéli, hogy a lengyel hatóságok "politikai üldözés eszközeihez folyamodnak a kommunisták, az antifasiszták és más demokraták ellen". A miniszter megállapította: Lengyelországban megtiltották a kommunista jelképek használatát, "de mint látható, Nyugat-Európában többségben vannak a kommunisták védelmezői".

Blaszczak szerint az

uniós döntéshozók olyan kormányzást akarnak bevezetni Lengyelországban, amely "már válságba sodorta Európa nyugati részét".

E vonatkozásban elmondta: miközben Lengyelország elutasítja a menekültkvótát, Nyugat-Európában "mindennapi valósággá lettek a terrortámadások".

A migrációs válság kapcsán Blaszczak szintén aláhúzta a lengyel-magyar nézetazonosságot. Elmondta: az uniós fórumon többször dicsérte Magyarországot, hogy "mintaszerűen járt el" a 2015-ös migrációs hullám során, lezárta a magyar-szerb határt, amiért Budapestet sok támadás érte a nyugat-európai politikusok részéről.