Még Vas nélkül rajtol az NHL

Vágólapra másolva!
Magyar idő szerint csütörtök hajnalban rajtol az NHL, azaz az észak-amerikai profijégkorong-bajnokság új idénye, amelyben továbbra sincsen magyar játékos. Igaz, reménykedünk, hogy ez az "áldatlan" állapot nem tart már sokáig, hiszen Vas János személyében van egy sokra hivatott jégkorongozónk.
Vágólapra másolva!

"Nem hagyom el Amerikát"

Vas Jánosnak nem lesz egyszerű dolga bekerülni a Dallas Stars együtteséhez, ugyanis a texasi alakulatban rengeteg jó csatár játszik, aki ráadásul kizárólagos NHL-es szerződéssel rendelkezik, nem úgy, mint a magyar csatár, akinek a tartalékbajnokságban érdekelt Iowa Starshoz is érvényes - kisebb jövedelmet biztosító - kontraktusa is van.

A fiatal csatárt 2002-ben - Gröschl Tamás és Szuper Levente után - harmadik magyarként draftolták a világ legjobb bajnokságában, Szuper után a második, aki NHL-szerződést kapott, s az első, akinek mindez mezőnyjátékosként adatott meg.

Vas "Jankót" telefonon értük utol Dallasban, s az elmúlt hetek eseményeiről kérdeztük.

"Szeptember 13-án utaztam vissza Dallasba Magyarországról, s részt vettem az NHL fiataljainak rendezett nyolccsapatos tornán. Remekül éreztem magamat, folyamatosan az járt a fejemben, ha nincs nyugalom már a megérkezésem napjától kezdve, akkor gyorsabban felveszem a ritmust. Úgy érzem, jól is ment a játék, ugyan Dallas Stars néven futottunk, NHL-es mezben szerepeltünk, de messze nem a felnőtt csapat meccselt. A torna lényege, hogy mindössze négy olyan játékos léphetett jégre egy-egy gárdában, akinek már volt NHL-tapasztalata, a többiek csak mind frissen draftolt, vagy a nagycsapat kapujában toporgó fiatalok lehettek."

- Ki dirigálta a csapatot?
- A farmcsapat, az Iowa Stars két szakvezetője, de eljött a meccsekre például a Dallas másod-, egyben kapusedzője, Andy Moog is. A lelátón ezúttal csak családtagok, és a szigorúan vett szakmabeliek voltak.

- Egyfajta bemutatójelleget öltött a minitorna?
- Így van, ezért is vagyok büszke arra, hogy jól ment a játék: négy találkozón két gólt ütöttem és három gólpasszt adtam.

- A meccsek után azonban az út ismét a farmcsapathoz vezetett...
- Igen, sajnos az előszezonban már nem kaptam lehetőséget, de így is nagy élmény volt az az egy hét. Sajnos a Dallas Stars kerete hemzseg a csatároktól, olyanok is visszakerültek a farmcsapathoz, akiknek talán már a keretben lenne a helye. Így kaptuk vissza Loui Erikssont, aki tavaly újoncként majdnem pontkirály lett, Junior Lessardot vagy éppen Joel Lundqvistet is.

- Milyen állapotban érzi magát?
- Kiváló formában vagyok, Dallasban az erőfelmérő vizsgálaton is látszott ez, hiszen minden eredményem jobb volt a tavalyinál a fekvőtámasz-gyakorlatoktól kezdve a futópadig.

- Akkor idén is marad az Iowa Stars?
- Egyelőre úgy néz ki, igen. Ahhoz, hogy bekerüljek az NHL-be, nem elég jól játszani, szerencse is kell. Fiatal vagyok, amíg erőt érzek magamban ahhoz, hogy eljussak a legmagasabb szintig, addig nem hagyom el Amerikát. Európa csak akkor jöhet szóba, ha itt nem csinálok karriert.

Pincési László

***

Sztárok, csapatcserélők, újoncok

Magyar idő szerint csütörtök hajnalban kezdődik az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) 2006/07-es idénye. A szervezet kiheverte a játékosok és a klubtulajdonosok közötti, a 2004/05-ös évadot teljesen ellehetetlenítő bérvitát. A gólgazdagabb és izgalmasabb mérkőzéseket eredményező szabályváltoztatások és a fizetési maximum (csapatonként jelenleg 44 millió dollár) bevezetése jótékony hatása révén a nézők visszatértek a csarnokokba.

Az esélyekről nincs értelme vitatkozni, mert a szezon eleve hosszú, sérülések, formahanyatlások és játékoscserék miatt felborulhatnak a kezdeti erőviszonyok. Abban viszont sokan egyetértenek, hogy - miként az előző idényben - a gyors, és nem kizárólag védekező együttesek közül kerülhetnek ki a befutók.

A nyári holtszezonban rengeteg tranzakciót bonyolított le a 30 csapat. A legjelentősebb cserék között található a finalista Edmonton Oilerst az Anaheim Ducks kedvéért elhagyó Chris Pronger, a Boston Bruinshoz igazolt szlovák óriás, Zdeno Chara (ex-Ottawa Senators), a Colorado Avalanche-től a Calgary Flameshez távozó Alex Tanguay, a Chicago Blackhawkst választó Martin Havlat (Ottawa), a Columbus Blue Jacketsbe térő Fredrik Modin (Tampa Bay Lightning), a Dallas Starshoz ment Eric Lindros (Toronto Maple Leafs), s a Detroit Red Wingshez visszatérő Dominik Hasek (Ottawa).

Az NHL történetének leghosszabb eltiltását letöltő Todd Bertuzzi otthagyta Vancouvert és a Florida Panthershez igazolt Robert Luongo kapusért cserébe. Rob Blake (ex-Colorado) visszament Los Angelesbe, ahonnan viszont Jeremy Roenick költözött el Phoenixbe Ed Jovanovskival (ex-Vancouver) együtt. A St. Louis Blues megszerezte Bill Guerint a Dallastól és Manny Legace-t Detroitból.

A Toronto jól igazolt: a Maple Leafshez került Michael Peca Edmontonból, Pavel Kubina Tampából és Andrew Raycroft Bostonból. A New York Rangers megkaparintotta Brendan Shanahant a Red Wingstől, le kellett viszont mondania Tom Potiról, aki a városi rivális Islanderst választotta. Martin Gerber elkerült a címvédő Carolina Hurricanestől és Ottawába ment pótolni Haseket.

A fiatalok is egyre komolyabb szerepet kapnak. Az előző idény újoncának választott orosz Alekszandr Ovecskin (Washington Capitals), valamint a kanadai Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins) mellett a szintén orosz Jevgenyij Malkin is feltűnt. Igaz, miatta az orosz szövetség pert indított, mert a Pittsburgh kedvéért megszökött a Metallurg Magnyitogorszk finnországi edzőtáborából.

Vannak olyan sztárok, akik a visszavonulás mellett döntöttek. A legismertebb közülük Steve Yzerman, a Detroit legendás alakja, aki a klubvezetésben kapott helyett. A philadelphiai Keith Primeau és Eric Desjardins, a torontói Tie Domi és a chicagói Eric Daze is a búcsút választotta.

Az április elejéig tartó alapszakaszban a csapatok 82-82 mérkőzést játszanak, és főcsoportonként a legjobb 8-8 folytatja a kieséses rendszerű rájátszásban. Ott a párharcok négy győzelemig tartanak.