Mokkás ízek

Vágólapra másolva!
A legtöbben elképzelni se tudjuk, hogy a  nap egy csésze feketekávé elkortyolgatása nélkül induljon el - mindenki úgy issza, ahogy a legjobban szereti. De a kávé különleges aromája egy sor más ételben és édességben is remekül érvényesül.
Vágólapra másolva!

A világ egyik legismertebb és legkedveltebb édessége a tiramisu, amelyenek a klasszikus változatát egy méregerős eszpresszó nélkül el sem lehet képzelni. Ahhoz, hogy a süti ízei még jobban domináljanak, a száraz babapiskótákat a kávé mellett locsoljuk meg kávélikőrrel is. A kérmhez két tojás sárgáját tegyük bele egy keverőtálba, adjunk hozzá négy evőkanál porcukrot, illetve egy csomag vaníliás cukrot, és keverjük mindezt habosra.

Az egyveleghez kanalanként adagoljunk hozzá 200 gramm mascarpone sajtot, majd az egészet lazítsuk fel két és fél deciliter, kemény habbá vert tejszínnel. Készítsünk erős feketekávét, amibe kávélikőrt vagy rumot is adagolunk. Egy üvegedény aljára pár evőkanál sajtos krémet kenjünk szét, majd a kávéba mártott babapiskótákat tegyük szorosan egymás mellé. Ezután ismét a sajtos krémből adagoljunk, majd ismételjük meg a rétegezést. A süteményt egy fél napra tegyük be a hűtőbe. Tálaláskor vágjunk szeleteket belőle, helyezzük egy nagy tányérra, és a tetejét bőven szórjuk meg kakaóporral.

A muffin az amerikaiak kedvenc reggeli süteménye. Egyszerűen, pillanatok alatt el lehet készíteni. Általában sűrű teljes-kiőrlésű lisztet és barnacukrot használnak hozzá. A répás-kávés muffinhoz egy tálban keverjünk össze két pohárnyi (1 pohár=250 ml) teljes-kiőrlésű lisztet, két pohárnyi barnacukrot, egy csomag sütőport, egy csipetnyi sót és egy kávéskanál őrölt fahéjat.

Egy másik tálban keverjünk össze két teáskanálnyi instant kávét, négy pohárnyi reszelt sárgarépát, egy pohárnyi durvára tört diót, és egy pohárnyi étolajat. A száraz lisztes keveréket keverjük a tojásoshoz, majd töltsük meg háromnegyedig a muffin sütőformákat vele. Jó, ha a formákba papírkapszulákat teszünk sütés előtt, így könnyebben ki tudjuk majd venni belőlük az elkészült süteményt. 20-25 percig süssük, 150-160 fokon.

A nagy melegben vagy egy buli közepén nem mindig esik jól a forró kávé, ezért érdemes kipróbálni egy hideg, különleges édességet. Különösen akkor érdemes zselézett kávét készíteni, ha vendégeket várunk. Tegyük két evőkanál zselatint egy kis tálkába, majd csorgassunk rá pár evőkanál hideg vizet, és keverjük össze. Egy másik lábasban forraljuk fel a félliternyi vizet, szórjunk bele négy evőkanál instant kávét és három-négy evőkanál cukrot, majd a vízbe áztatott zselatint. Addig kevergessük, míg a zselatin elolvad.

Ha kissé kihűlt, öntsük piramis alakú szilikon sütőformákba, óvatosan tegyük hűtőbe és várjunk legalább hat órát, míg jól megdermed. Ha nincs szilikon sütőformánk, akkor öntsük kis tálkába vagy alufóliából készített sütőformába. Fontos, hogy az edényben a zselésített kávé legalább négy centi magas legyen. Ha kellően megdermedt, borítsuk ki a formából, esetleg vágjuk kockákra, tálaljuk egy nagy tányérra és csorgassuk meg tojáslikőrrel.

Capuccino és bárány

A habos-krémes capuccino önmagában is kiadós finomság, de egy vasárnapi ebédet azzal is feldobhatunk, hogy egy különleges kávékrémet, meggyszószos capuccino-mousse-t kínálunk desszertnek. Egy nagy, fémből készült keverőtálba üssünk három egész tojást, adjunk hozzá öt evőkanálnyi cukrot, egy evőkanál hideg vízbe áztatott zselatint és egy csomag vaníliás cukrot. Tegyük vízgőz fölé, és habverővel addig keverjük, míg sűrű habos nem lesz. Vegyük le a gőzről, szórjunk bele egy evőkanálnyi instant kávét, jól keverjük össze, hogy a szemek feloldódjanak.


Ha kissé kihűlt, óvatosan dolgozzunk hozzá félliternyi kemény habbá felvert tejszínt. Keverjünk még hozzá egy-két evőkanálnyi instant kávét, ezt már csak óvatosan keverjük össze, hogy a szemek ne olvadjanak el! Ha majd elkészül, ezek a szemek krémesen csordogálnak majd a habból. Öntsük egy nagy üvegtálba vagy töltsünk meg vele üvegpoharakat, majd tegyük a hűtőbe egy fél napra. Langyos vízbe mártott leveses kanállal formázzunk ovális gombócokat az elkészült habból, tegyük egy nagy tányérra, majd kanalazzunk mellé meggyszószt.


A kávét azonban nemcsak édességekhez, desszertkhez lehet felhasználni, hanem húsételeket is bátran ízesíthetünk vele. A bárány húsának jellegzetes, erős faggyús ízét intenzív aromájú fűszerekkel jól lehet ellensúlyozni. Ezért használunk a sütéséhez, párolásához mentát, tárkonyt, fokhagymát és rozmaringot. Ha azonban a hagyományos fűszerek helyett valami különlegesebbre vágyunk, süssük együtt a bárányt kávéval! Egy darab kicsontozott báránycombot sóval, őrölt borssal, rozmaringgal dörzsöljük be alaposan, majd kenjük be a mustárral. A mártáshoz egy kis edénykébe keverjük össze másfél decinyi kávét, másfél decinyi tejszínt, egy evőkanál cukrot, és másfél evőkanálnyi konyakot.

Tegyük a bárányt egy kiolajozott tepsibe, majd öntsük a kávés keveréket a tetejére. Előmelegített sütőben 200 fokon süssük 25 percig, majd vegyük vissza a hőfokot 170 fokra és még 15 percig süssük. Sütés közben locsolgassuk a kávés krémmel.

Ha elkészült, vegyük ki a húst a tepsiből, a sütőben maradt kávés zsiradékot öntsük egy kis lábasba. Engedjük fel csirkelevessel, majd jól forraljuk össze. Ha szükséges, kevéske keményítővel sűrítsük be. Tálaláskor a felszeletelt sültet a kávés szósszal csorgassuk meg!