Gyurcsány tudja: csúnyán néz rá az ország

Vágólapra másolva!
A kormányfő tisztában van vele, hogy csúnyán néz rá az ország nagyobbik fele, de szerinte az egészségügyi költségeket ki kell fizetnie a lakosságnak - mondta beszédében Gyurcsány Ferenc az MSZP országos kampánynyitóján. Ennek ellenére a miniszterelnök iránti töretlen bizalomról számoltak be az [origo] tudósítójának a helyszínen lévő párttagok szombat délután, de akadt olyan is, aki elmondta: "ki van akadva" a megszorítások miatt. Kapott a Fidesz is a szónokoktól, bár a rivális nevét senki nem ejtette ki a száján.
Vágólapra másolva!

A Fidesz és a Behajtani tilos táblák

"Miért kell fizetni az egészségügyért, amikor járulékot már fizetünk" - fogalmazta meg beszédében Gyurcsány Ferenc azt a kérdést, amivel szembesíthetik választói a kormányt a vizitdíj bevezetése után. "Azért mert bár jelenleg fizetünk az egészségügyért, de nem fizetjük ki azt teljesen" - adta meg a választ a kormányfő. Állítása szerint az egészségügy évi 1500 milliárd forintos költségéből jelenleg csak 1200 milliárdot fedeznek a befolyt járulékok, 300 milliárd hiányzik. Ezt követően ismét kérdezett: "Ki elégedne meg a fizetése, vagy a nyugdíja 80 százalékával?"

Gyurcsány: nem kacsintgatunk tovább

A miniszterelnök közölte, hogy három lehetőség áll az ország előtt a hiánnyal kapcsolatban. Egy, ha nem fizeti ki azt senki, kettő, ha emelik olyan mértékig az adókat és a járulékokat, hogy összeszedjék mind a 300 milliárdot és három, aki igénybe veszi, az járuljon hozzá a költségekhez. Gyurcsány közölte, hogy ők emellet döntöttek, majd hangsúlyozta, hogy a balatonőszödi kormányülésen meghozott döntéssel is csak mintegy 30 milliárd forintot szednek be a lakosságtól. Közölt még két kevésbé ismert adatot, hogy érzékeltess, a gyógyítás drága műfaj: egy darab ct-vizsgálat 200 ezer forint, míg egy csípőprotézis ára ma 400 ezer Magyarországon.

Mintegy háromnegyedórás, tapssal többször megszakított beszédében a kormányfő az egészségügyi reform mellett többnyire a tavaszi kampányban használt kifejezéseket ismételgette, legtöbbször talán a "bátorság" kifejezést használta. Beszédét a kormányfő a szülő-gyerek kapcsolatra építette, ez a hasonlat foglalta keretbe szónoklatát. Szerinte a szülők számára a legnagyobb kérdés, hogy mikor tesznek jót fiukkal, avagy lányukkal annak akarata ellenében is. "Látom, hogy csúnyán nézel rám, pedig tudod, hogy jót akarok" - mondta példáját Gyurcsány, majd közölte: a politikába akár évekig is eltarthat az az időszak, amíg a választók "csúnyán néznek" kormányukra.

Üzent a kormányfő a Fidesznek is, bár pártja fő riválisának nevét nem ejtette ki a száján. A "Jó reggelt, Magyarország!"- akcióra célozva azt mondta, hogy ha Szent István egykor megkérdezte volna a népét, elkezdett volna aláírásokat gyűjteni, nem lett volna belőle fejlődés, az ország azok sorsára jut, akik velünk jöttek keletről, de nem lett belőlük semmi". Gyurcsány szerint akkor is dönteni kellett, hogy csatlakozunk-e a fejlett világhoz, vagy sem, s a döntés megszületett.

Szerinte a párton belül sokan megkérdezték tőle, hogy nem lehetett volna még egy hónapot várni a döntésekkel, aztán még kacsintottak is hozzá egyet a kormányfő szerint. Gyurcsány erre azt mondta a mintegy 2000 jelen lévő párttársának, jelölteknek és önkormányzati, vagy állami vezetőknek: de hát 16 éve csak kacsintgatunk, ennek vége. "Az a jó hírem van, hogy minden gond ellenére ezt a politikát fogjuk folytatni" - zárta szónoklatát Gyurcsány Ferenc, majd az önkormányzati választáson jelöltként indulók közös fényképeszkedésre felvonultak a színpadra.

"Később kevesebb lesz a göröny"

Hiller István pártelnök sokkal rövidebben beszélt, már inkább a kampányról, a jelöltekről és a legnagyobb ellenzéki pártról. "Amit itt elkezdünk, annak jó lesz a vége" - kezdte szónoklatát a hangulatfelelősként egyébként legelsőként felszólaló Hiller, amelyre a közönség "úgy legyen" kiabálással válaszolt. A pártelnök arról beszélt, hogy szerinte, ha nem is könnyen, de az MSZP megnyeri a választást, majd felidézte a párt korábbi győzelmeit.

A pártelnök, kulturális miniszter kiemelte, hogy a népszerűség csökkenése ellenére jelenleg az MSZP Magyarország legsikeresebb pártja, mivel eddig ők regisztrálták a legtöbb jelöltet, több mint 3800-at. A politikus néhány személyről külön is szólt. "Laci most egy másik csatát vív, és semmi kétség, hogy ezt a csatát is megnyeri" - jelentette ki a súlyosan beteg pécsi polgármesterre, Toller Lászlóra utalva. Szavait a rendezvényen első alkalommal vastaps követte.

Hiller hosszan beszélt a Fidesz politikájáról, bár az ellenzéki pártot a kormányfőhöz hasonlóan egyszer sem nevezte nevén. "A másik féle politikai gondolkodás mindenhová Behajtani tilos táblát tesz, amivel egy idő után körbekeríti magát, és ez helybenjárást eredményez" - fogalmazott, miután kifejtette, hogy az MSZP viszont göröngyös, rázós úton jár, ahol az előrehaladással együtt folyamatosan csökken a göröngyök száma. Maradva a KRESZ-tábláknál, közölte, hogy a Gyurcsány-kormány helyezte ki a helyes irányt mutató táblákat.

"Akik álmokat álmodtak, azok most ébrednek, és jó reggelt kívánunk nekik" - utalt Hiller beszéde zárásakor a Fidesz "Jó reggelt, Magyarország!" aláírásgyűjtő akciójára. Szavait hatalmas derültség fogadta a közönség soraiban.

Ki vagyunk akadva a Gyurcsányon

A kampánynyitón Hiller és Gyurcsány között az MSZP által sikerembernek tartott polgármestereik szólaltak fel, a pártvezetőknék jóval rövidebben. Beszédeik előtt a pártelnök külön felhívta rájuk a közönség figyelmét, mikor az [origo] helyszíni tudósítója mögötti ötvenes férfi viccesen odaszólt feleségéhez: "ez már személyi kultusz". "Hülye vagy?" - markolta meg ijedten kezét az asszony.

A konvergenciát megemésztik

Közülük Csabai Lászlóné - aki immár 12 éve polgármester - az általa irányított Nyíregyházáról azt mondta, hogy a keleti országszélen lévő város nem "hátrányos helyzetű, hanem sikeres". Sőt, felhívta a fővárosiak figyelmét, hogy hamarosan akár színházba is járhatnak majd Budapestről Nyíregyházára, hiszen ha kész lesz az autópálya, akkor mindössze két óra alatt odaérhetnek.

Újbuda jelenlegi polgármestere, egyben a fővárosi MSZP elnöke szintén a közlekedést állította nem túl lendületes előadása közepébe. Mint ironikusan mondta, Budapest egy olyan város ahol reggel felkel kétmillió ember, jár a metró, jár a busz és időnként még a villamosok is járnak. Kampánynyitóhoz talán kissé túl kritikus beszédében tovább ostorozta lakhelyét, mert szerinte a Bécs-Budapest távolság "egy jó autóval" csakúgy másfél óra, mint a Budapest-Miskolc távolság, és pont ugyanennyi eközben átvágni a fővároson is. "Együtt kell tehát fejleszteni vidéket és a fővárost" - zárta mondandóját.

A megszólított Miskolc első embere már a megérkezése előtt némi csodálkozást váltott ki az imént már idézett középkorú párban, mivel a pulpitus elé egy öltönyös aktivista kis piros dobogót helyezett. "Ez ilyen alacsony?" - kérdezte a nő, mire a férje: "Ja, egy hatvan árnyékban." Káli Sándort ennek ellenére nagy embernek tartják a pártban, beszéde közben kellemes sétálótcákról, ízléses lakóházakról vetítettek képeket a hatalmas vörös háttérfalra, ezzel is bemutatva: az egykori szürke iparváros mára milyen otthonossá vált. Káli egy öreg bányász hozzá intézett szavait idézte: "A konvergenciát még megemésztjük, de mással már ne tessék minket ijesztgetni."

"A gyerekünknek már jobb lesz"

Miközben a közvéleménykutatóknál padlón az MSZP népszerűsége megkérdeztük a rendezvényen részt vevő vidéki és fővárosi párttagokat, hogy hisznek-e még a győzelemben és a pártvezetésben? "Ugyanúgy bízunk Gyurcsányban továbbra is, mint eddig. Más még sokkal nagyobb megszorítást tett volna a helyében" - mondta egy nyírbogárdi tizenkét fős csoport nyugdíjas hölgytagja a rendezvényen. "Azt látjuk, hogy felénk a szegényebb, egyszerűbb emberek sokkal jobban elfogadják a megszorító döntéseket, mint a gazdagok" - tette hozzá.

Egy piros pólót és MSZP-feliratú baseball sapkát viselő idős hölgy azzal kapcsolódott be a beszélgetésbe, hogy ő még több megszorítást tett volna. Kifejtette, hogy szerinte ha egy minimálbérnél magasabb nyugdíjjal rendelkező idős ember dolgozik is, akkor is csak egyféle bevételhez jusson - vagy a nyugdíjhoz, vagy a fizetéshez, mert "munkahelyet vesz el ezzel a fiataloktól". Bizakodónak vallotta magát egy makói fiatal pár is, akik éppen kisbabát várnak. "Úgy gondoljuk, hogy a mi gyerekünknek már jobb lesz. Ebbe az irányba mutatnak a közelmúlt dönései is" - fogalmazott a férfi. Kissé elbizonytalanodva felelt igennel viszont tudósítónknak arra a kérdésére, miszerint a tegnap nyilvánosságra került egészségügyi reformlépésekre is igaz-e ez.

"Ki vagyok akadva én is, meg a barátnőim is" - bírálta az egészségügyi reformot egy elengánsan öltözött IX. kerületi, idős néni, aki szerint "Gyurcsány csinálhatott volna valami mást is". A nyolcvan éves asszony hosszasan beszélt betegségeiről munkatársunknak, majd megjegyezte, hogy ő "nem szórakozásból" jár orvoshoz.

Néhány kispesti, 60 év körüli férfi a médiát hibáztatta az MSZP népszerűségének csökkenéséért. Ők úgy látják, hogy mivel a sajtó már a kikerült munkaanyagok részleteit is tényként tálalja, az emberek már akkor rossz véleménnyel vannak, még mielőtt a döntések megszületnének. "Most nem úgy van, mint régen, hogy kiadták a betonszöveget, és kész" - nosztalgiázott egyikük. Hozzátették, hogy szerintük mindennek ellenére nyerni fog az MSZP, bár szoros lesz az eredmény.

Lencsés Csaba