Az egymásra mutogatást vizsgálja az ombudsman

Vágólapra másolva!
Az egymásnak ellentmondó nyilatkozatok miatt vizsgálatot indított az állampolgári jogok országgyűlési biztosa azzal kapcsolatban, hogy kinek a feladata lett volna a négy halálos áldozatot követelő tűzijáték leállítása. A budapesti rendőrfőkapitány szerint a rendőrség szólt a tűzijáték szervezőinek a közelgő viharról, de csak percekkel a kezdés előtt. A szervező cég csak a délután lezáruló vizsgálat után akar nyilatkozni. 
Vágólapra másolva!

Vizsgálatot indított az állampolgári jogok országgyűlési biztosa azzal kapcsolatban, hogy kinek a feladata lett volna a legalább négy halálos áldozatot követelő augusztus 20-ai tűzijáték leállítása. A korábban erről az InfoRádiónak nyilatkozó Lenkovics Barnabás ombudsman az [origo]-nak a vizsgálatot azzal indokolta, hogy az ügyben érintett állami szervek - rendőrség, tűzoltóság, katasztrófavédelem, Országos Meteorológiai Szolgálat -, a kormány, valamint a főváros vezetőinek nyilatkozatait az egymásra mutogatások és ellentmondások jellemzik.

Lenkovics elmondta: az ombusdmani hivatal nem állampolgári bejelentés miatt, hanem saját hivatalából jár el az ügyben. A vizsgálat végeredménye 1-2 hónapon belül várható, ami az ombudsman szerint előreláthatóan fényt derít arra, hogy ki volt a felelős a tragédiáért, valamint hogy miért nem működtek jobban együtt az érintett szervek. Amennyiben pedig nem volt döntésre jogosult személy, a vizsgálat javaslatot tesz ilyen poszt megalkotására, hogy a jövőben elkerülhető legyen egy hasonló tragédia - tette hozzá Lenkovics.

A rendőrség szólt a szervezőknek

Megpróbáltuk megkérdezni a tűzijátékot szervező, a vihar óta hallgató Nexus Event Kft. illetékeseit arról, mennyiben érzik magukat felelősnek a történtekért, valamint arról, hogy miért nem állították le a tűzijátékot, miután a rendőrség értesítette őket a hamarosan kitörő viharról. A cég vezetőségét azonban nem értük el sem telefonon, sem személyesen, munkatársunkat pedig egy idő után kitessékelték a Nexus XII. kerületi irodájából. Csak annyit közöltek: a kormányzati vizsgálat lezárulása után közleményt adnak majd ki. A vizsgálat lezárásáról 16 órakor tart tájékoztatót a kancelláriaminiszter.

Gergényi Péter, Budapest rendőrfőkapitánya az MTV Nap-kelte című műsorában közölte kedden, hogy a rendőrség jelezte a szervezőknek a közelgő viharról szóló jelzést, de akkor már nem volt mit tenni. Gergényi szerint 20 óra 40 perckor a siófoki vízirendészek értesítették budapesti kollégáikat a viharról.

A BRFK munkatársai ekkor a meteorológiai szolgálattól és a székesfehérvári rendőröktől kértek tájékoztatást. Miután 20 óra 46 perckor mindkét forrás megerősítette a közelgő vihar hírét, azonnal riasztották a szervezőket és a Dunán tartózkodó hajókat. Emellett szóltak a tűzijátékot szervező Nexus Kft. egyik munkatársának is, de akkor már a rendőrfőkapitány szerint késő volt, mivel már csak percek voltak hátra a kezdésig.

Gergényi szerint ugyanis két, két és fél óráig is eltartott volna, mire a tömeget sikerül szétoszlatni. A BRFK vezetője megjegyezte, hogy a szervezők ennek ellenére elvileg megtehették volna azt, hogy mikrofonon keresztül tájékoztassák az embereket. Arra a kérdésre, hogy a rendőrök ezt miért nem tették meg, Gergényi azt mondta: a rendőrök nem álltak a mikrofonok közelében, ráadásul ez nem a rendőrök dolga lett volna.

Folyamatosan küldték a riasztást

Dunkel Zoltán, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke a Nap-kelté-ben azt mondta, folyamatosan küldtek riasztásokat a katasztrófavédelemnek a közelgő viharról. Általános riasztást már vasárnap délelőtt is küldtek a viharról, majd később is, amikor délután öt óra körül a viharzóna "belépett" az országba. Hozzátette: a 19 óra 39 perckor küldött riasztásban szerepelt először, hogy a vihar a közép-magyarországi régiót érinti, de azt konkrétan nem tartalmazta, hogy Budapest központját is sújthatja. Dunkel Zoltán szerint azt, hogy a vihar intenzív zónája a tűzijáték helyszínét érinti, csak "az utolsó néhány tíz percben lehetett valószínűsíteni".

A kormányzati vizsgálat kiderítette, hogy a 19.39-kor elküldött riasztásról szóló e-mailt csak 23.30 körül olvasták el a katasztrófavédelemnél. Arra a kérdésre, miért nem gondoltak a meteorológiai szolgálat munkatársai arra, hogy visszajelzés hiányában az e-mailen történő tájékoztatás mellett telefonon is értesítsék a katasztrófavédelmet, Dunkel Zoltán azt mondta: "legközelebb esetleg be kell építeni egy visszajelzési rendszert".

A katasztrófavédelem szóvivője, Dobson Tibor hétfőn reggel azt mondta, nem kaptak pontos előrejelzést az Országos Meteorológiai Szolgálattól a vasárnapi esti budapesti vihar előtt. Olyan jelzést kaptunk, hogy erős vihar várható, de abban nem szerepelt konkrétan Budapest, illetve az sem, hogy az pontosan mikor várható - fogalmazott korábban Dobson Tibor. Dobson később, hétfőn este a Magyar Televízió Az Este című műsorában úgy pontosított: vagy szerverhiba okozhatta, hogy nem nézték meg idejében az e-mailt, vagy munkatársuk figyelmetlensége miatt nem vették észre a fontos üzenetet. Azt azonban még nem tudta megmondani, hogy a két lehetőség közül melyik fordult elő.

Szilvásynak is volt joga

A vasárnap esti budapesti viharral kapcsolatos kormányzati vizsgálat feladata tisztázni, hogy az időjárásra vonatkozóan milyen előrejelzések álltak rendelkezésre, valamint azt, lett volna-e lehetőség arra, hogy az eredeti forgatókönyvtől eltérjenek. A vizsgálatot Szilvásy György kancelláriaminiszter vezeti, aki a megfelelő információk birtokában saját maga is jogosult lett volna leállíttatni a rendezvényt. A Fidesz szerint ezért nem lenne szabad, hogy Szilvásy vezesse a vizsgálatot. Az ellenzéki párt közölte azt is, a jogszabályok alapján - egy 2005-ös kormányrendelet szerint az állami ünnepek lebonyolításának felelőse a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter - egyértelmű, hogy az augusztus 20-i tűzijáték alatt bekövetkezett katasztrófáért Szilvásy Györgyöt és Demszky Gábor főpolgármestert terheli a felelősség.

Akik léphettek volna - összefoglaló a felelősökről

Hiába kerestük meg kedden az összes illetékest, akinek vasárnap jogában állt volna lefújni a tűzijátékot, senki nem válaszolt kérdéseinkre. A hivatalos vizsgálatot vezető Szilvásy György kancelláriaminiszter hétfőn közölte azoknak a nevét - köztük saját magát is említve -, akik jogosultak lettek volna az időjárás miatt leállíttatni a vasárnapi tűzijátékot.

Akik léphettek volna

Szilvásy György kancelláriaminiszter, Bodor Tibor főosztályvezető és Tóth Miklós szakállamtitkár titkárságán is azt a választ kaptuk kedd délelőtt, hogy az illetékesek nem nyilatkoznak, helyettük keressük inkább a kormányszóvivőt. A tűzijáték lefújására szintén jogosult Gál J. Zoltán államtitkár pedig szabadságon van, a tűzijáték idején is külföldön volt.

Szilvásy nyilatkozataiban azzal védekezett, hogy nem állt rendelkezésükre az az információ, amelynek alapján lefújhatták volna a rendezvényt. A többi illetékes hallgatását azzal magyarázta Danks Emese kormányszóvivő, hogy a hivatalos vizsgálat még tart, a Miniszterelnöki Hivatal munkatársai ezért nem nyilatkoznak. A halálos áldozatokat is követelő vihar miatt indított vizsgálatot kedden lezárják, és 16 órakor sajtótájékoztatón jelentik be a vizsgálat megállapításait - közölte a kormányszóvivő.

A Miniszterelnöki Hivatal munkatársain kívül Demszky Gábor főpolgármesternek is jogában állt volna lefújni a tűzijátékot, ő - csakúgy, mint a MeH - azzal érvel, hogy nem informálták a közeledő viharról, így nem tehetett semmit.

Akiknek szóltak, de mégse tudtak róla

Az már a vizsgálat előzetes adataiból kiderült, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap 19 óra 39 perckor e-mailben riasztást küldött a katasztrófavédelemnek, de ezt csak 23 óra 30 perc körül olvasták el. Ennek okáról szerettük volna megkérdezni a szabadságáról hazarendelt Tatár Attilát, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetőjét, de munkatársán keresztül azt üzente, hogy a mai napon biztosan nem nyilatkozik a sajtónak.

Akik tudtak róla, de már késő volt

A rendőrség - a fővárosi rendőrfőkapitány elmondása szerint - 20 óra 46 perckor, tehát nem sokkal a kezdés előtt kapott több forrásból is megerősítést a közelgő veszélyről. A tűzijáték szervezőinek kevéssel 21 óra előtt jelezték, hogy a fényparádét le kell állítani, de azt Gergényi Péter rendőrfőkapitány is elismerte, hogy a szervezők ekkor már nem tudtak mit tenni. Gergényi szerint ugyanis két, két és fél óráig is eltartott volna, mire a tömeget sikerül szétoszlatni.

Aki nem is kérdezett

A tűzijátékot szervező Nexus Event vezetői egyelőre elzárkóztak a sajtó megkeresése elől. Az OMSZ ugyanakkor korábban közölte, a cég nem is kért tőlük előrejelzést.