Nem csak tekintélyéből veszített a rendőrség

Vágólapra másolva!
A Budapest utcáin hétfő óta zajló események során keletkezett károk óvatos becslés szerint már most százmilliós nagyságrendűek. A közterületeken, épületekben, autókban esett károk mellett az éjszakai zavargások a közrend helyreállításán dolgozó rendőrségnek is extra kiadásokat okoznak.
Vágólapra másolva!

A rendőrséget ért károk felmérése még folyamatban van, de csak az MTV székházánál a technikai eszközökben mintegy nyolcmillió forint kár keletkezett - közölte Bene László országos rendőrfőkapitány sajtótájékoztatón. Az [origo] megkeresésére az ORFK sajtóosztályán azt a tájékoztatást adták, hogy a károk forintosított összértékét egyelőre nem lehet meghatározni. A rendőrök most természetesen a közrend helyreállítására koncentrálnak, az elszenvedett anyagi veszteségeket később mérik fel pontosan. Az eszközökben esett károk, illetve a mozgósítás miatti pluszköltségek azonban bizonyosan a többszörösére rúgnak a hétfő esti tételnek.

A rendőrségnek a legnagyobb veszteségeket kétségkívül gépparkjában kell elkönyvelnie. Még hétfő este elveszítették egy vízágyújukat (értesüléseink szerint ezek után mindössze 2-3 ilyen ép autójuk maradt). Ezenkívül a rongálók felgyújtottak két új, bérelt Skoda Octaviát, valamint használhatatlanná tettek egy készenléti csapatszállító IFA teherautót is. Ezek a veszteségek már közelítik a 100 millió forintot, információink szerint a vízágyú például önmagában mintegy 80 millió forintba kerül. A betört ablakok és kiszúrt gumiabroncsok számát még megbecsülni sem igen lehet.

A rendőrök védőfelszerelésében is óriási károk keletkeztek, értesüléseink szerint a 60-70 ezer forintos pajzsok és sisakok olyan mennyiségben repedtek és törtek, hogy az utánpótlás biztosítása érdekében jelenleg is zajlik az új eszközök beszerzése. Az új, törhetetlen pajzsokat Amerikából rendelik, mivel a régiek egy-két viperaütéstől ripityára törtek. A felszereléssel sajnos amúgy sem áll jól a rendőrség, a nemrég vásárolt új, beépített rádiós sisakokkal például előfordult, hogy a bevetésen levő rendőr fején egy nagyobb ütés hatására szétrepedt.

Magyarországon nem tartozik a rendőr személyi felszerelésébe a sisak, a pajzs, ezeket ilyen helyzetekben a központi raktárból veszik föl a rend őrei. Ezek száma azonban véges, ezért például a fővárosi kerületi rendőröknek nem is jut belőle, ők kénytelenek csupán golyóálló mellényükben bízni, igaz, a tömegoszlatásban nem is vetik be őket. Gazdagabb országokban a készenléti felszerelési tárgyak a rendőr saját személyes felszereléséhez tartoznak, így adott esetben csak a szekrényébe kell benyúlnia a szükséges eszközökért.

A budapesti zavargásokban nem csak fővárosi és nem csupán speciálisan bevetési feladatokra kiképzett rendőrök vesznek részt. A felszerelés, ruházat eltérő például az úgynevezett "kékruhások" (a Rebisz: a Rendészeti Biztonsági Szolgálat rohamrendőrei) és a megyei állományú rendőrök esetében. Ez attól függ, hogy az egyes területeken milyen felszerelést rendszeresítenek. Magyarországon az ilyen helyzetekre rendszeresített rendőri védőfelszerelés (tehát fegyverek nélküli) összértéke körülbelül 300-350 ezer forint.

Gálik Viktória, a Rebisz szóvivője az [origo] kérésére elmondta, mekkora tételt képeznek a bevetésen használt eszközök egy tömegoszlató rendőrön. Ezek szerint,az ütésálló sisak 50-60 ezer forintba kerül, a törésbiztos pajzsok 60-70 ezerbe. A gázálarc és tartozékai 25 ezer forintot kóstálnak, a ruházat és bakancs összesen úgy 70-80 ezer forintos tételt képvisel, a teljes testet védő páncél pedig 120 ezer forintba kerül.

Rohamsisak és bőrdzseki

A rendőrök - ha hivatalosan nem is - panaszkodtak szegényes felszerelésükre. Az oszlatásra bevetett rendőrök felszerelése - a tüntetéseken készült képek tanúsága alapján - hagy némi kívánnivalót maga után. A tüntetéseken készült fotókon látszik, hogy a szolgálatot teljesítő rendőrök közül még rendes sisak sem jutott mindenkinek, sokan a hadseregből ismert acél rohamsisakokban, vászonnadrágban, bőrdzsekiben oszlatták a tömeget.

Hogy kiderítsük, mibe kerülne profi felszerelést adni a rohamrendőrökre, körülnéztünk, miben oszlatnak az anyagilag jobban elengedett országok rendőrei. A párizsi tüntetések és az utóbbi idők globalizációellenes zavargásairól ismert képek alapján állítottuk össze a felszerelést. Az [origo] által összeállított felszerelés ütésálló kevlársisakból, testpáncélból, kar- és könyökvédőkből áll, van benne térdvédő, lábszárvédő és bakancs. A rendőr teljes testet védő plexipajzsot is kap. A teljes felszerelés durván háromszázezer forintba kerül, érdekes módon ez egyáltalán nem drágább, mint a magyar kollekció.

A felszerelés legdrágább tétele a megfelelő sisak. Az alapanyag kevlár, van rajta plexirostély és beépített rádió. Az Egyesült Államok rendőri felszereléseit gyártó cégek adatai szerint egy ilyen sisak 300-350 dollárba, azaz 66-77 ezer forintba kerül. A sisak alá lángálló csuklyát visel a rohamrendőr, ez aránylag kis tétel: 30 dollár, azaz 6600 forint. A testpáncélzat, amely törhetetlen műanyag mellvértből, váll-, kar-, könyök-, valamint lágyékvédőből áll, 280-300 dollárba kerül (61-66 ezer forint). A kar, könyök, lábszár és a térd védelmére készült műanyag páncél és térdvédő 200 dollár (44 ezer forint). Az oszlatást végző rendőrök különleges kesztyűt viselnek, amely kevlár anyagból készül: ez tűz- és ütésálló, de adott esetben a kemény kesztyű fegyverként is alkalmazható. A pár kesztyű ára 50 dollár (11 ezer forint) az USA rendőrsége számára. A gázálarc 100-150 dollár (22-33 ezer forint).


Fontos része a felszerelésnek a megfelelő bakancs. A honvédségtől megismert "surranóknál" már jóval korszerűbb lábbelik között válogathatnak a rendőrök. A hightech bakancsok vászon és bőr kombinációi, jól szellőznek, ugyanakkor a lehetőségekhez képest tűzállóak. Az orr merevített, hogy óvja a rendőr lábujjait. Az amerikai rohamrendőrök ellátmányába tartozó pár bakancs ára 80-100 dollár (17-22 ezer forint). A rendőr az összecsapások során törhetetlen, egész alakot védő plexipajzzsal védekezik az ütések és a felé dobott tárgyak ellen. A megfelelő pajzs ára 300 dollár, azaz körülbelül 70 ezer forint.

Civil pénzgyűjtés indult a rendőrségnek

Civil szervezetek spontán kezdeményezésre országszerte gyűjtésbe kezdtek a sérült rendőrök megsegítésére, valamint azért, hogy a megrongálódott rendőrségi eszközöket pótolhassák. Az állampolgárok több millió forintot gyűjtöttek össze. A rendőrség most azt vizsgálja, hogy milyen jogszabályi lehetőség van, illetve van-e szabályozási lehetőség a pénz elfogadására - mondta Bene László sajtótájékoztatón.