Klicskóékat ünnepelték az ukránok

Vágólapra másolva!
Köln hétfő este újabb európai rangadónak adott otthont, ráadásul egy nyolcaddöntőnek, mégsem lehet összehasonlítani a svéd-angol csoportmeccs előtti hangulatot a Svájc-Ukrajna napján tapasztaltakkal. A brit-skandináv csata előtt  sörfesztivál lett a Ruhr-vidéki városból, míg a nyolc közé jutásért rendezett derbi előtt valakik nagyon hiányoztak Kölnből: az ukrán szurkolók.
Vágólapra másolva!

Pelé volt az (ál)sztárvendég

Juha Pál helyszíni tudósítása Kölnből

Még a dóm tetejére is felmásztunk (509 lépcsőfok), hogy megnézzük, de nagyon kevés sárga-kék ruhást lehetett látni. A németek persze ma is előkapták mezkészletüket a szekrényből, és helvét színeket öltöttek magukra, így Köln terei - ahogy közeledett az esti meccs - egyre inkább vörösbe borultak. A katedrális mellett egy fiatalember is vérvörös volt, de teljesen más okból: egy szervezet imitált műtéttel (társa úgy csinált, mintha a hasában turkálna a fehér ágyon fekvő "páciensnek", látszólag minden csupa vér volt) a kínai titkos népirtások és szervkereskedelem ellen tüntetett.

Kölnben a jegykereskedelem öltött hatalmas méreteket: egyre-másra felbukkantak a "jegyet vennék a nyolcad-, negyed-, elődöntőre" táblácskát mutogató nepperek; persze voltak "őszinte" futballőrültek is: "német jegyemet svájcira cserélném" - tudatta mindenkivel egy piros ruhás férfi, valószínűleg nem is kellett túl sokáig várnia.

A fociláz tökéletesen elő volt készítve, a ruhaüzletben labda alakú szoknyát árultak, a péknél bőrfocira emlékeztető, svájci zászlóval ellátott szendviccsel csábították az arra járókat, míg a szintén a centrumban lévő szexshopban vb-s kéjgolyóval próbáltak javítani a forgalmon.

Kedvenc helyünk, a katedrális mögötti Fan Fest nagy baklövést követett el, az olasz-ausztrál csúcstalálkozó helyett ("A meccset nem közvetítjük" - tudatták a csalódott ezrekkel a szervezők) egy mexikói koncert volt műsoron, nem csoda, hogy a pár kilométerrel távolabbi fesztivál bejáratánál hosszú tömött sorban tolongtak a kíváncsi hívek, innen pedig mindenki távozóban volt.

Az olasz kiállítást, 11-est és továbbjutást hozó nyolcaddöntőt a Föld másik oldaláról érkezett, indiai kolléga értékelte: "Teljesen érthetetlen volt, miért fújt be büntetőt a bíró az ausztrálok ellen, ráadásul öt perccel a rendes játékidőt követően - ez nagy tévedés volt." Az igencsak magas futballműveltségű újságíróval kibeszéltük a magyar és az indiai focit, szó esett a 2012-es Európa-bajnokságról is, a kolléga még azt is tudta, hogy Horvátországgal közösen pályázunk a kontinensviadalra, s hogy jó esélyünk van a sikerre az Olaszország körüli bundabotrány miatt.

A kölni stadion környékén ekkor már hatalmas volt az embertömeg, a felesleges pénzzel rendelkezők pedig költekezhettek még egy jó nagyot a meccs előtt. Az óriás vb-labda árnyékában két szemre való hölgy álldogált, velük lehetett fényképezkedni, olyan 30-40 műélményre vágyó férfidrukker állt türelmetlenül a sorban. Nem messze innen Pelé volt a sztárvendég, de csak a számítógépen - a vállalkozókat photoshoppal odavarázsolták a Fekete Gyöngyszem mellé, ezzel is lehet majd dicsekedni otthon. A hivatalos szurkolói boltban 20 euróért árulták a nem eredeti mezeket, míg a nagy hordóval a hátán közlekedő "kólaembertől" három és fél euróért lehetett fél liter cukros nedűt vásárolni.

Sevcsenko kihagyta

Pár perccel a kezdés előtt az arénában feltűnt Christoph Daum, aki az egyik német tévének szakkommentált, a kivetítő pedig legtöbbször Andrij Sevcsenkóra közelített. A nem éppen sztárparádés kezdőcsapatokból messze ő volt a legismertebb csillag, illetve még valaki: Oleg Blohin, az ukránok élő legendája, jelenleg szövetségi (siker)kapitánya.

A kelet-európai drukkerek mindössze pár százan voltak a lelátón, így a Németországgal szomszédos Svájc focistái sokkal inkább hazai pályán érezhették magukat, ugyanakkor több helyen mexikói, skót, angol, ír, brazil és német zászló is feltűnt.

Nagy meglepetés a két együttes továbbjutása, de főleg az ukránoké, mivel Sevcsenkóék első csoportmeccsükön 4-0-ra kikaptak a spanyoloktól, de eztán szárnyakat kaptak, és 4-0-ra kiütötték Szaúd-Arábiát, majd Tunéziát is legyőzték. A helvétek a "franciás" négyesből jutottak tovább hét ponttal, kapott gól nélkül. Az egyre inkább futballhimnuszi státuszt elérő "I'll survive" zengett a nézők torkából, és valóban nagy kérdés volt, hogy melyik meglepetéscsapat fogja túlélni a nyolcaddöntőt, hogy aztán Itáliával meccseljen az elődöntőbe kerülésért.

Kikapni egyik csapat sem akart, ez nagyon feltűnő volt, így a jó focira éhes 45 ezer szurkoló 20 percig bírta, ekkor hullámzásba kezdett a közönség. Az unaloműző játékot minden bizonnyal a két csapat célzásnak vette, először Sevcsenko fejelt "kitekert" mozdulattal parádés kapufát, majd a másik oldalon Alexander Frei szabadrúgásból rezgette meg irtózatosan a felső lécet. Az összecsapás teljesen kiegyenlített, de ugyanennyire unalmas futballal folytatódott, a helvétek "Hopp Suisse", míg keleti szomszédaink "Ina, Ina, Ukra-ina" kiáltásokkal próbálták jobb játékra sarkallni a kedvenceket. Trükkel próbálkozott a svájci Ludovic Magnin, a svájciak védője kétszer is látványos mozdulattal akarta fanatizálni a híveket, akik válaszként skandálni kezdték a VfB Stuttgart futballistájának a nevét.

A találkozó csendesen csordogált, négy hosszú ápolás húzta a lassan telő perceket. A gól nélküli 90 perc utáni 30 sem rezgette meg a hálókat (a nézők füttyszóval fogadták a bírói füttyszót), sőt a svájciaknak a 11-es rúgások során sem sikerült betalálniuk, így a vb-debütáns Ukrajna - amely elbírta azt is, hogy megasztárja, Sevcsenko kihagyja büntetőjét - bejutott a világ nyolc legjobb csapata közé.

Köln belvárosában nem volt ünneplés, nem volt fiesta, a pályaudvarhoz közeledvén három ukrán fiú szaladt nagy boldogan, akik Vitalij és Vlagyimir Klicskónak köszönték a nagy sikert.