Kislexikon

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Atrófia
A biológiában a már egyszer kialakult szövetek, szervek , mennyiségének fogyását, leépülését jelenti, sokszor a struktúra felbomlásával jár együtt.

IL-10
Interleukin 10., egy a szervezet immunsejtjei által termelt citokin

agy elektromos aktivitása
Az agysejtek sokoldalú ingerelhetőségüket a membránjukban ülő ioncsatornáiknak köszönhetik. Amikor ezeken átvándorolnak az ionok egy ingert követően, akkor a töltések elmozdulása miatt ez a kicsiny elektromos áram megmérhető, a sejt, ill. a sejtek együttese, az agy elektromosan aktív.

agyi magvak
Az agyban azonos feladatra (pl. információ továbbítása az érzékszervekből az agykéreg felé) szakosodott idegsejtcsoportok.

akciós potenciálok
Az agysejtek ingerlésükkor nátrium ionokat engednek be a belsejükbe, ami tovaterjed a sejtnyúlványokon mint elektromos aktivitás.

Alzheimer-kór
Agyi degenerációs megbetegedés. A betegség a memória teljes elvesztésével, a személyiség leépülésével jár, elkülönítendő az idős korral járó leépüléstől, ez a betegség korábban jelentkezik, és gyorsabb lefolyású.

apoptózis
Programozott sejthalál; a sejtek genetikai kódjában tárolt és szükség esetén aktiválható mechanizmusok, melyek az adott sejt elpusztulásához vezetnek.

aszexuális
nem-sexuális

autoimmun betegségek
A szervezet védekező (immun) rendszerének olyan kóros működése amely a saját szervek, szövetek ellen irányul, és különböző szervek megbetegedéséhez vezet.

cardiovascularis
Szív és érrendszeri.

citokinek
A citokinek az immunrendszer sejtjei által (de más sejtek által is) termelt, nem ellenanyag természetű molekulák, amelyek az adott citokint termelő vagy más sejt membránján lévő specifikus citokin-receptorokhoz kötődve fejtik ki hatásukat. Számos citokin az "immunrendszer hormonjá"-nak tekinthető.
(Forrás: Gergely-Erdei: Immunbiológia)

daganatimmunológia
A daganatos megbetegedések immunológiai vonatkozásainak (pl. immun rendszer hibái, az immun rendszert célzó terápia) kutatása.

dopamin
Kémiai ingerület átvivő anyag, egy aminosavból alakítják át erre speciálisan kialakult idegsejtek, melyek képesek ennek az anyagnak a felszabadítására is.

ecstasy
3,4-metilén-dioximetamfetamin (MDMA), egy közismert kábítószer. Az agyban a felszabadult dopamin sejtbe történő visszavételét befolyásolja.

egypetéjű ikrek
Olyan iker pár, akiknek a genetikai anyaga, kromoszómái tökéletesen megegyeznek, mert ugyanabból az egy hímivarsejt által megtermékenyített petesejtből származnak. Eltérő tulajdonságaik csak az eltérő egyedfejlődésből, különböző környezetből eredhetnek.

endogén
A szervezethez, az egyénhez viszonyítva belső eredetű. Pl. exogén (külső) anyag egy gyógyszer, aminek az endogén megfelelője egy a szervezet által használt, ill. termelt anyag (ez utóbbit ugyanannak a folyamatnak, enzimnek, jelfogónak a befolyásolására használ a szervezet.)

endotoxin
Belső károsító anyag, az "endo" rész utal az endogén eredetre a "toxin" pedig a különböző külső toxinokkal pl. bakteriális toxinokkal, károsító anyagokkal való hasonlóságra hívja fel a figyelmet.

fehérjék
A sejtekben a gének a fehérjéket kódolják. Ide tartoznak az enzimek, az átvivő anyagok érzékelői, és szinte minden sejt funkcióra található egy vagy több fehérje.

glukóz
cukor

homeosztázis
A szervezet védekező rendszere a különböző antigénekkel (a szervezetet támadó mikroorganizmusokkal, allérgénekkel) szemben. Az immun rendszer nagy csoportra, a sejtes és humorális (oldott anyagokkal operáló) immunitásra osztható.

isémia
Oxigén és cukor hiányos állapot, a szervezetre, szervekre, szövetekre jellemző állapot, oka leggyakrabban az adott területet vérellátásának csökkenése.

kaszpázok
A sejtek által termelt, a sejt alkatrészeket is bontani képes fehérjék, enzimek.

kémiai ingerületátvivő anyag
Ezek az anyagok biztosítják a sejtek közötti kommunikációt az egyik sejtből történő felszabadulásukkal. A cél sejteken az ingerületátvivő anyagokra érzékeny jelfogók vannak, melyek átalakítják a kémiai ingert a sejt számára érthető elektromos aktivitásra, ill. más hírvivő rendszerekre.

klónozás
Speciális eljárás, mely segítségével egy sejt genetikai állománya egy kromoszómát nem tartalmazó petesejtbe vihető át, így a petesejt biztosítja egy új egyed kifejlődését, míg a gének nem mentek keresztül változásokon, megegyeznek a donor génjeivel.

kognitív inger
Az agyunkon keresztül, ható, tehát az idegrendszer működése segítségével megjelenő ingerek.

limbikus területek
Az érzelmi reakciókban szerepet játszó agyi területek. Ide tartozik többek között a nucleus accumbens, és az amygdala is.

lipidek
A sejtek zsírtermészetű anyagai, ilyenek építik fel a sejtek határoló felületeit, a membránokat is.

nem szinaptikus felszabadulás
A sejtek közötti kommunikáció formáinak egyik típusa. A nem-szinaptikus beidegzések döntő többségükben nem képeznek szinapszist, hanem távolról, kémiai anyagok segítségével hoznak létre tartós kapcsolatot, mintegy rádióhullámszerűen.

neurobiológia
A biológiai tudományok idegrendszeri kutatásokkal foglalkozó ága.

neurokémiai
Az agykutatások kémiai anyagokkal, elsősorban a kémiai ingerület átvivő anyagokkal foglalkozó területe.

neuronhálozat
Az agysejtek (neuronok) egymással számos ponton képesek kapcsolódni ( egyes sejtek esetében ez több tízezer is lehet sejtenként), amely komplex egységként, hálózatként képes viselkedni.

nitrogén monoxid (NO)
Egy újonnan felfedezett gáz halmazállapotú idegi ingerületátvivő anyag. Feltételezhetően egy-egy jelfogó ingerlése után egy enzim kezdi el a termelését, az NO a sejtek között diffundálva éri el célállomásait.

Parkinson-kór
Agyi degenerációs betegség; egy elsősorban mozgás koordinációért felelős agyterület károsodik (a dopamin beidegzés csökken illetve szűnik meg). Betegeket mozgáskorlátozottság, merev végtagok, és kézremegés jellemzi.

proliferáció
A sejtek szaporodása osztódás segítségével.

szabad gyökök
Károsító hatású anyagok, melyek különböző szervezeten belüli anyag átalakulásokkal keletkeznek. Gyakran oxigénszármazékok, a sejtek alkotórészeivel kölcsönhatásba lépnek, és azok átalakulását, funkcióik elvesztését okozva.

szerzett immunitás
Az immunrendszer egy része nem születésünktől fogva van jelen, hanem a gyermeknél, amikor először találkoznak egy-egy baktériummal, vírussal, az immunrendszer akkor építi ki speciális védelmét az adott támadó anyaggal szemben.

szuperoxidok, hidrogénperoxid
Oxigén tartalmú szabad gyökök, igen reaktív anyagok.

tumor nekrózis faktor (TNF-alfa)
Immunsejtekből különböző behatásokra felszabaduló citokin, az immunválasz kialakításában van szerepe.