306. Madártávlat barátai Klub

Vágólapra másolva!
Az iWiW a világ körül című sorozatunkban eddig csak külföldön élő magyarokat, illetve Magyarországon élő iWiW-felhasználókat kerestünk meg a közösségi portál segítségével, hogy mutassák be ők azt a várost, ahol élnek. Ezen a héten az iWiW-en regisztrált klubbok is válaszolhatnak kérdéseinkre. Így minden nap egy újabb várossal és egy újabb külföldön vagy hazánkban élő magyarral, illetve egy iWiW-es klubbal ismerkedhetnek meg olvasóink. Ma a Madártávlat barátai Klub mutatkozik be olvasóinknak.
Vágólapra másolva!

Ki és mikor alapította ezt a szervezetet/klubot?
A Madártávlat iWiW-es oldala két éve jött létre, hogy ezen a fórumon is ismertebbé tehessük újságunkat, amely a Magyar Madártani Egyesület (MME) lapja. Újságárusoknál nem kapható, negyedéves folyóiratunkat ingyenesen kapják az egyesület tagjai, és honlapunkról szintén ingyenesen tölthető le pdf formátumban.

Mivel foglalkoztok?
A Madártávlat főként madártani cikkeket közöl, elsősorban az MME különféle csoportjainak eredményeit, tagjaink érdekes megfigyeléseit, a különféle természetvédelmi programokat mutatjuk be olvasóinknak.

Ez egy nemzetközi szervezet?
Az MME a BirdLife International magyarországi tagja. A BirdLife International - amelyet 1922-ben Nemzetközi Madárvédelmi Tanács (ICBP) néven alapítottak - a legrégebbi nemzetközi természetvédelmi szervezet, több milliós tagsággal rendelkezik.

Mióta vagytok jelen Magyarországon?
Az 1974-ben alakult MME napjainkra már térségünk legnagyobb társadalmi természetvédelmi szervezete, jelenleg az egyesület tagsága már meghaladja a 10 000 főt. Nem véletlen, hogy egy ilyen nagyságú természetvédelmi egyesület Magyarországon alakult ki, hiszen a madárvédelemnek évszázadok óta komoly gyökerei vannak hazánkban.

Milyen más szervezetekkel álltok szoros kapcsolatban, együttműködésben?
A hazai természetvédelmi egyesületek mellett kiemelkedően jó kapcsolatot ápolunk a kelet- és közép-európai madártani szervezetekkel, valamint svájci, német és angol társaságokkal. A madarak nem ismernek határokat, vonulásuk során kontinenseket képesek átrepülni, így tanulmányozásuk és védelmük egyaránt megköveteli a nemzetközi együttműködést.

Mik a rövid és hosszú távú céljaitok és miért fontosak ezek?
Célunk a természeti értékek, élhető környezetünk minél romlatlanabb állapotban történő megtartása. Ebben a szemléletformáló, érdekérvényesítő munkában a madarak a legfőbb szövetségeseink, mivel általános ismertségük és kedveltségük miatt az élővilág képviselői közül segítségükkel lehet talán a leghatékonyabb ilyen irányú kommunikációt folytatni.

Mi az, amit valaki a mindennapjaiban megtehet, hogy ezek a célok könnyebben valósuljanak meg?
Közhelynek tűnhet, de a madárvédelembe valóban bárki bekapcsolódhat. A kiskertekben és a lakótelepeken egyaránt kihelyezhetők madárvédelmi eszközök (fészkelőodúk, etetők, itatók), a "Madárbarát kert" programunkhoz kertbarátok, óvodák, iskolák és munkahelyek egyaránt csatlakozhatnak. Az érdeklődők bekapcsolódhatnak a gyűrűzőtáborok munkájába, a fokozottan védett fajok fészkeinek őrzésébe, némi ismeretek birtokában pedig a különféle állományfelmérésekben is részt vehetnek. Mindezekről a programokról részletes ismertetőt találni a Magyar Madártani Egyesület honlapján.

Milyen sikereket könyvelhettetek el a közelmúltban?
Az állami természetvédelemmel karöltve számos madárfaj hazai védelmében olyan előrehaladást értünk el, aminek köszönhetően a parlagi sas, a kerecsensólyom, a fehér gólya, a túzok, a kék vércse, a szalakóta és más fajok jelentős vagy legjelentősebb európai uniós állománya nálunk él. Ezekről a programokról rendszeresen beszámolunk újságunk hasábjain.

Milyen aktuális akciótok, projektetek fut jelenleg?
A számos akció közül helyhiány miatt csak néhányat lehet kiemelni. Idén ünnepeljük a hazai madárgyűrűzés centenáriumát, hiszen Herman Ottóék a világon az elsők között 100 évvel ezelőtt kezdték szervezni Magyarországon a madárvonulás kutatását. E munka elképzelhetetlen lett volna az önkéntes munkatársak tömegeinek bevonása nélkül, mára pedig a nagy közös munka eredményeképpen már adatok millióival rendelkezik az MME Madárgyűrűzési Központja. A hatalmas adattenger összegzéseképpen sok-sok kolléga bevonásával idén elkészítjük a magyarországi madárvonulási atlaszt. Emellett napjainkban is zajlanak szemléletformáló programjaink, köztük a Csodálatos madarak elnevezésű program is, amely keretében önkéntes munkatársaink (július folyamán szerdán, csütörtökön és pénteken) a Margitszigeten mutatják be az arra járóknak a nagyvárosi madárvilág titkait.

Hogyan tud valaki hatékonyan segíteni a munkátokban?
A különféle programok különféle képzettséget igényelnek, de a kezdő madarászok is találhatnak kedvükre való elfoglaltságot egyesületünkben. Honlapjainkon mindig találnak az érdeklődők aktuális javaslatokat.

Mely magyar városokban van képviseletetek, irodátok?
Egyesületünk arra törekszik, hogy legalább megyénként, esetleg jelentősebb tájegységenként egy-egy aktív csoportot működtessen.

Hogyan tud valaki csatlakozni a szervezetetekhez?
Legegyszerűbben a világhálón keresztül küldhető el a belépési adatlap, amely elérhető a http://mme.hu/belepek.shtml oldalról.

Hol lehet veletek legközelebb találkozni?
Jelen leszünk a Bűvészetek völgyében, a vigántpetendi Zöld udvarban, ahol madárbarát (kert, panel, munkahely stb.) programjainkat ismertetjük.

Ősszel két nagy, immár hagyományos programunk lesz. Október első hét végéjén az európai madármegfigyelő napokon várjuk a természetbarátokat, november utolsó szombatján pedig a VIII. tatai vadlúdsokadalom keretében mutatják be munkatársaink az érdeklődő nagyközönségnek a madárvédelem fontosságát. Ehhez páratlan hátteret biztosít a tatai Öreg-tó, ahol ősszel a vonuló vízimadarak tízezrei pihennek meg. Bízunk benne, hogy idén is sikeresek lesznek programjaink, és reméljük, egyre több új természetbarátot üdvözölhetünk majd a Madártávlat olvasói között.

<