Bízik a kínai részvényekben a Raiffeissen

Vágólapra másolva!
Az utóbbi hetek bizonytalanságai ellenére válttozatlanul jók a kínai gazdaság és részvénypiac hosszú távú kilátásai - véléik a bécsi Raiffeisen Bank elemzői. Szerintük a kínai kormány megszorító intézkedéseinek köszönhetően, az ottani gazdaság a következő években is tartani tudja a jelenlegi, körülbelül évi 10 százalékos növekedését.
Vágólapra másolva!

Több mint 200 százalékos növekedést ért el. az elmúlt 12 hónapban a kínai részvénypiac. CSI 300 tőzsdeindex csak a 2007-es év eleje óta több mint 90 százalékot emelkedett. A kínai gazdasági csoda - mint ahogy Japán a múlt század 80-as éveinek közepén - a virágzó gazdaság, az utóbbi időben pedig a szárnyaló tőzsde miatt került a nemzetközi figyelem középpontjába.

A tőzsdei fellendülésnek köszönhetően, az év eleje óta naponta több mint 300 000 új ügyfélszámlát nyitnak a kínai brókereknél. Így jelenleg több mint 100 millió értékpapírszámla van Kínában, amelyeknek azonban legnagyobb része kis magánbefektetőké - állítja Mark Monson, a bécsi Raiffeisen Capital Management (RCM) Raiffeisen-Eurázsia-Részvény Alapjának alapkezelője.

Nemcsak a mennyiség meghökkentő, hanem az a sebesség is, ahogy ezek a számok növekednek. A legutóbbi emelkedés mögött az erőteljes gazdasági növekedés és a lehetőségekhez képest fejletlen, a kínálatnál jelentősen nagyobb keresletet mutató tőkepiac áll. A tartós gazdasági növekedéssel párhuzamosan, Kínában tovább nő a lakosság jóléte, és a kínai tőzsde is kínál lehetőséget annak az egyre növekvő lakossági rétegnek, amelynek megtakarított pénz vaen, és megszerzett vagyonát tovább szeretné gyarapítani.

A külföldiek számára azonban sajnos nem olyan egyszerű a kínai piacra való bejutás. Mivel a kínai tőkepiacok még mindig zártak, a Kínába irányuló és a Kínából induló tőkemozgásokhoz egyaránt a kínai kormány engedélye szükséges. A kínai részvénypiacok ennek ellenére, az elmúlt években afelé mozdultak, hogy megkönnyítsék a külföldi befektetések lehetőségét az országban - hangsúlyozza Monson.

A kínai részvénypiac jelenleg három nagy részre osztható. Az A-részvények a kínai cégek részvényei csak a helyi befektetők számára hozzáférhetők. De azok a külföldi intézmények is vásárolhatják ezeket a részvényeket, amelyek a kínaiaktól megszerezték a minősített külföldi, intézményi befektetői státuszt. A kereskedés e részvényekkel főleg Shanghaj és Shenzen tőzsdéin folyik, értékmeghatározásuk jüanban történik.

A B-részvények eredetileg az A-részvényekkel egyenértékű, Shanghai és Shenzen tőzsdéin engedélyezett értékpapírok voltak, melyeknek célja, hogy a minősített külföldi befektetők számára megkönnyítsék a kínai piacra való belépést. E részvények kereskedése amerikai dollárban történik.

A harmadik csoportba a H-részvények tartoznak, amelyek azon kínai vállalatok papírjai, amelyek kereskedése a hongkongi tőzsdén folyik. A H-részvények közé jelenleg a legkülönbözőbb, szinte minden szektort képviselő és a piacot teljes egészében lefedő kínai vállalatok papírjai tartoznak. A hongkongi tőzsdén forgalmazott H-részvények megvásárlásával a külföldi befektetők egyszerűen és hatékonyan juthatnak be a kínai részvénypiacra, így lehetőségük nyílik, hogy a kínai sikertörténet részeseivé váljanak.

A hongkongi tőzsdén kereskedésre bocsátott kínai részvények értékelése általában kedvezőbb, mint az A- és B-részvényeké, ugyanis nincsenek kitéve a helyi részvényeket jellemző, feszített kínálat-kereslet viszonynak. Néhány helyi A-részvény árfolyama például, egyes esetekben akár több mint 100 százalékkal is magasabb lehet, mint H-megfelelőjüké - közölte Monson.

Monson szerint: az olyan intézkedések, mint például az illeték 0,1 százalékról 0,3 százalékra való emelése, valamint a bankok betétarányának növelése eddig alig fogták vissza a befektetők lelkesedését.

A kormány számára rövidtávon az marad a legnagyobb kihívás, hogy a helyi részvénypiacot szabályozza. A Raiffeisenn elemzői úgy gondolják, hogy további visszafogó intézkedésekre lesz szükség ahhoz, hogy a helyi részvényárfolyamok nagyon gyors növekedése véget érjen.

A H-részvények viszonylagos vonzereje még egyértelműbbé válik, ha a kínai kormány további intézkedéseket tesz a túlfűtött helyi részvénypiac lehűtésére, és a befektetők megpróbálnak majd a két piac közötti árfolyam-különbségekből profitálni.

Monson véleménye a következő: még ha rövid távon talán instabillá is válnak a piacok a kínai kormány további megszorító intézkedései miatt, a kínai gazdaság hosszú távú kilátásai, ebből adódóan pedig a részvény-befektetések kilátásai is változatlanul jók. A Raiffeisen elemzői szerint a kínai gazdaság jelenlegi, körülbelül évi 10 százalékos gazdasági növekedését a következő években is tartani tudja.