Járai int, Veres kitart, Orbán szégyenkezik

Vágólapra másolva!
A Fitch leminősítése rövid távon nem befolyásolja a gazdasági folyamatokat, de figyelmeztetésként értelmezhető - jelentette ki Járai Zsigmond. Veres János szerint Magyarország nincs bajban; Orbán Viktor viszont azt mondta, a visszaminősítés szégyen.
Vágólapra másolva!

A leminősítés Járai szerint figyelmeztetésként értelmezhető a befektetők hirtelen tőkekivonása előtt, a magyarországi kamatszintre pedig felfelé irányuló nyomással jár - közölte a Portfolió Járai mai nyilatkozatát a Reuters-re hivatkozva.

A jegybank elnöke jelezte, hogy a hazai makrogazdasági kilátások negatívak, ugyanakkor az inflációs kilátások szempontjából megfelelő a magyar kamatszint 6 százalékos mértéke.

A jegybank kamatdöntéseit elsősorban a nemzetközi pénz- és tőkepiaci folyamatok határozzák meg, melyekben ma több bizonytalanság mutatkozik - tette hozzá Járai.

A Fitch-bejelentés rövid távon nem befolyásolja a gazdasági folyamatokat

Rövid távon nem befolyásolja a gazdasági folyamatokat a magyar küladósságnak a Fitch Ratings általi, közepes befektetői sávba visszaminősítése és az országkockázati plafon lerontása egy fokkal. Ez csak egy a konvergencia-programot érintő figyelmeztetések sorában - mondta az MNB elnöke.

Járai Zsigmond a legnagyobb európai hitelminősítő bejelentésére reagálva kifejtette: a magyar gazdaság kétségtelenül fejlődik, kedvező a működőtőke-beáramlás; emellett bőséges és alacsony - 2,2-4 százalék - kamatú a hitelkínálat a nemzetközi pénzpiacon.

"A Fitch-bejelentés rövid távon nem befolyásolja a hazai gazdasági folyamatokat, s egy a konvergencia-programot érintő eddigi orvosló figyelmezetések sorában, ugyanakkor a többivel együtt szemlélve komolyan kell venni (...), de remélhető, hogy jelentős mértékben nem tartja vissza a befektetéseket" - közölte az MNB elnöke.

A jegybankelnök fő teendőként továbbra is az államháztartás mélyreható reformját jelölte meg. Szerinte annak "mielőbbi meglépése elegendő lenne az euró-bevezetés kritériumainak teljesítéséhez, a gazdasági versenyképesség növekedéséhez".

"Egyelőre nem látok esélyt az eurózónához való 2010-es csatlakozásra, de azt sem mondom, hogy ez lehetetlen. Ám ehhez nagyon nagy reformokra, gyors eredményekre lenne szükség. Sajnos a most beadott konvergencia-program nem tartalmazza ezeket a reformokat" - hangsúlyozta Járai Zsigmond.

Kérdésekre válaszolva elmondta: "vannak a forint stabilizálódására utaló jelek"; jól alakul és "jövőre még alacsonyabb és 2007-ben 3 százalék közelében lehet" az infláció. Mindezt "a - mostani, nem fenntartható - makrogazdasági helyzet, valamint az előre kevésbé kiszámítható nemzetközi környezet is" alapvetően befolyásolja. Ez utóbbi "továbbra is az egyik fontos tényező marad a magyar kamatszint alakulása szempontjából" - mondta az MNB elnöke.