Tízéves a BÉT határidős piaca

Vágólapra másolva!
A brüsszeli versenypolitika bizottság jóváhagyásával hamarosan megvalósulhat a budapesti áru- és értéktőzsde integrációja, ami a tőzsde határidős piaca számára is új növekedési lehetőséget teremt - mondta Horváth Zsolt vezérigazgató a BÉT határidős piacának 10 éves évfordulója alkalmából tartott sajtótájékoztatón kedden.
Vágólapra másolva!

Az integrált piac létrehozását követően a tőzsde piacfejlesztési céljai között szerepel a határidős arany- és olajkontraktus bevezetése - mondta Horváth Zsolt, aki bízik abban, hogy a kibővülő termékpaletta még több befektetőt vonz a Budapesti Értéktőzsde határidős piacára.

Tíz évvel ezelőtt, 1995. március 31-én indult a kereskedés a BÉT származékos piacán. Az első napon tizenhét üzletkötés született. Mára a származékos piac napi átlagforgalma közel 25 milliárd forintra emelkedett. A határidős piacon 2004-ben 2200 milliárd forint értékben kötöttek üzleteket a brókerek. A piacon tavaly összesen 176 ezer üzletkötés született, amelyek során több mint 4 millió kontraktus cserélt gazdát. A nyitott kötésállomány értéke meghaladta a 78 milliárd forintot, ami majdnem 199 ezer kontraktusnak felel meg.

Kezdetben négy termékre, határidős BUX-ra, három hónapos kincstárjegyre, valamint a dollár és a márka határidős lejárataira lehetett üzletet kötni. Mára a termékkör kibővült a részvények határidős lejárataival, jónéhány devizával és deviza keresztkontraktusokkal, valamint különböző kamattermékekkel. A határidős piac legnépszerűbb terméke a piac indulásakor és jelenleg is a BUX.

Kezdetben nyílt kikiáltással lehetett határidős üzletet kötni a BÉT-en, az elektronikus kereskedésre 2000 októberében tért át a tőzsde.