Enyhe forinterősödés a bankközi piacon

Vágólapra másolva!
A devizapiacon hétfőn délután 11,75 százalékon állt a forint a sáv erős oldalán, 7 bázisponttal erősebben a péntek délutáni pozíciójánál. Az overnight piacon a tartalékolási peridus első napján sem változtak a kamatok.
Vágólapra másolva!

Alacsony forgalomról, mérsékelt ármozgásról számoltak be a dealerek a bankközi piac minden szegmensében. A jegybank hétfőn sem tért vissza a deviza aukciókhoz, de a piacon kialakult árfolyamok sem ösztönözték arra, hogy a nyílt piacon értékesítse eurókészleteit. A két hete tetőzött forintspekuláció idején az MNB a becslések szerint 4-4,5 milliárd eurót vásárolt fel, hogy megakadályozza a forint kitörését a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sávból. Ebből mintegy 3-3,5 milliárd euró még a jegybanknál van. Az intervenciós euróvásárlás január 16-17-én az árfolyamsáv 234,69 forintos erős szélén történt.

A forint hétfőn egész nap 11,44-11,81 százalék között ingadozott, ezen belül reggel volt erősebb. Az euróval 243,30 és 244,50 forint között kereskedtek, a délután jegyzett 243,60-243,70 forintos árfolyam alig olcsóbb a péntek délutáni 243,80-243,90 forintos kurzusnál.

A dollár a nemzetközi piacokhoz hasonlóan Budapesten is erősödött. A délután jegyzett 226,70-227,20 forintos kurzus csaknem 2 forinttal magasabb a pénteki jegyzésnél. A forintpiacon 3,00 százalék körül maradtak az overnight kamatok a tartalékolási periódus első napján is. Hetek óta változatlan az ár a piacon lévő hatalmas pénzmennyiség miatt. A tomnext kamatok is napok óta 2,50-3,00 százalék között állnak.

A piacon arra számítanak, hogy a jegybank kedden sem fogad el 100 milliárd forintnál többet kéthetes betétjébe, mert az összeg felemelése lényegében engedmény lenne a spekulatív tőkének. Minden valószínűség szerint még napokig fölös pénzben úsznak majd a piacok, a kamatszint ennek megfelelően alacsonyan marad.

A hosszabb lejáratokon nem volt számottevő kereskedés, a kamatok lényegében a pénteki szinten maradtak. Az állampapírok másodpiacán is hasonló volt a kereskedés aktivitása, mint a bankközi deviza- és a forintpiacon. Az alacsony forgalomban inkább az eladás dominált, ezért az átlaghozamok szinte minden futamidőre emelkedtek néhány bázisponttal.