Munkavállalási lehetőségek az EU-ban

Vágólapra másolva!
Továbbra is csak három régi uniós tagállam biztosít korlátlan munkavállalási lehetőséget a magyar állampolgároknak - derül ki a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium tájékoztatójából. Svédországban, Írországban és az Egyesült Királyságban nem korlátozzák a magyar állampolgárok munkavállalását, bár az utóbbi két országban bizonyos korlátozások vannak.
Vágólapra másolva!

Svédországban például a magyar munkavállalók a csatlakozás napjától vállalhatnak szabadon munkát. Írországban is fennáll ez a lehetőség, viszont a nem járulék alapú szociális ellátáshoz bizonyos tartózkodási idő szükséges. Az Egyesült Királyságban sem korlátozzák a magyar állampolgárok munkavállalását. Ugyanakkor a munkavállalóknak be kell jegyeztetniük magukat, megadva munkáltatójuk nevét és a munkavégzés jellegét, helyét. Erről igazolást állítanak ki a hatóságok.

Uniós munkavállalók a csatlakozás után/uzletinegyed/allas-karrier/munkajog/20040506unios.html

A dán szabályozás feltételekhez köti a munkavállalási engedély megszerzését. Bizonyos esetekben az engedélyek könnyített eljárásban is kiadhatók. Hollandiában kétféle eljárás szerint szerezhető munkavállalási engedély. A munkaerőpiaci helyzet értékelése az egyik módszer, az egyszerűsített eljárás a másik.

Az egyszerűsített eljárás a húsiparban, a nemzetközi szállításban, a belföldi hajózásban, az egészségügyben érvényes egyes szakterületeken. A munkavállalási engedély elbírálása ebben az eljárásban legfeljebb két hét. A mezőgazdasági és kertészeti ágazat sem kap mentességet a munkaerőpiaci vizsgálat alól. A június 1-jétől szeptember 1-jéig tartó időszakban a szektor munkaadói által benyújtott kérelmekre viszont gyorsított eljárásban adják ki a munkavállalási engedélyeket. Ez a munkavállalási engedély az idénymunka idejére, de legfeljebb két hónapos időtartamra érvényes.

Maradhatnak a színlelt munkaszerződések/uzletinegyed/allas-karrier/munkajog/20040527maradhatnak.html

Németország és Ausztria fenntartja a munkavállalási engedélyre épülő szabályozását és hatályban maradnak a kétoldalú egyezmények is. Finnországban ugyancsak munkavállalási engedély szükséges, de a szezonális munkavállalást, valamint a nappali tagozatos diákok tanulással együtt vállalt munkáját nem kötik engedélyhez. Olaszország az új tagállamok munkavállalóira - Ciprus és Málta kivételével - 20 ezres kvótát állapított meg.

Belgium, Franciaország, Spanyolország, Görögország, Portugália és Luxemburg fenntartja a korábbi munkavállalási engedélyre épülő szabályozását. Az új uniós tagállamok nem korlátozzák egymás között munkaerőpiacukat.