Hatalmas üzlet a terhesturizmus Kínában

Terhes kínai asszony
To go with "China-society-health-childbirth-lifestyle,FEATURE" by Tom Hancock This picture taken on November 28, 2012 shows a pregnant woman talking on a mobile phone outside a water birth room at Antai Hospital in Beijing. The proportion of Chinese mothers choosing caesareans more than doubled in less than a decade, from around 20 percent in 2001 to above 46 percent in 2008 -- and approaching two-thirds in cities, according to the latest World Health Organization figures for the country. AFP PHOTO / WANG ZHAO
Vágólapra másolva!
Évente több tízezer szülő fizet hatalmas összegeket azért Kínában, hogy csemetéje a határokon túl lásson világot, fellendítve ezzel a terhesturizmus iparágát a kelet-ázsiai országban.
Vágólapra másolva!

A témáról beszámoló kínai sajtó nem hivatalos amerikai becsléseket idéz, amelyek szerint csak az Egyesült Államokba több mint 20 ezer terhes nő érkezett azzal a céllal, hogy gyermekének Amerikában adjon életet. Csaknem ugyanennyien utaznak évente a közelebb fekvő Hongkongba, Kína különleges igazgatású területére, és jó pár ezerre rúghat évente a célpontjukként Kanadát választó leendő kínai anyukák száma is.

A határokon kívüli gyermekáldás elősegítésének célja legtöbb esetben a születés általi állampolgárság megszerzése, de az egészségügyi rendszerek fejlettsége is növeli a vonzerőt. A külföldi szülés egészen az idei évig az eredeti formájában szigorúan egy gyermeket engedélyező családpolitika megkerülésének eszközeként is szolgált, ezen a döntéshozók tavaly év végén lazítottak.

Az utakat a legtöbb esetben erre specializálódott ügynökségek bonyolítják le, melyek a szülés előtti, közbeni és utáni szolgáltatásokat egy csomagban árulják. A kínai interneten fellelhető információk szerint egy-egy amerikai út ára 100 ezer jüannál (3,8 millió forint) kezdődik, de akár a kétmillió jüant (76 millió forint) is meghaladhatja.

A tengerentúli területek azért is örvendenek mind nagyobb népszerűségnek, mert a Hongkongba szó szerint csoportosan áramló terhes anyák ellen 2012 során hatalmas tiltakozással válaszoltak a kórházakból gyakran kiszorított helyiek. A tiltakozásra válaszul a helyi vezetés korlátozni kényszerült a szárazföldi kínai anyáknak kiadható kórházi ágyak számát, amely így – legalábbis papíron és a közkórházakban – pár ezerre csökkent.

A terhesturizmus iparágból több tízezren élnek mind Kínában, mind a célországokban, és ez az elmúlt években töretlen növekedést mutatott – írja a témáról cikkező Pejcsing Zsipao napilap. Az újság az egyik pekingi utazási iroda alkalmazottját idézi, aki szerint ez a trend az egykepolitika lazítása ellenére is fennmarad majd, a rendelkezésre álló jövedelem növekedésével ugyanis egyre több szülő akarja gyermekét külföldön iskolába járatni. Ehhez kiváló alap a már meglévő állampolgárság, és a szülők esetleges emigrációjánál is segíthet – írja a lap.