Malomkertet alakítanak ki Tatán

A tatai Angolpark
Vágólapra másolva!
Tatán a vizek városának hagyományait megőrizve Malomkert néven megkezdődött egy új turistalátványosság létrehozása a műemléki Jenő-malom helyreállításával és a volt Kristály fürdő átalakításával.
Vágólapra másolva!

A malom épületében újra működik majd az eredeti minta szerint készült szerkezet, amelyen látványőrléseket lehet tartani, valamint egy interaktív kiállítás mutatja be a tatai malmok belső működését - közölte Michl József polgármester.

A régi Kristály fürdő új funkciót kap,

a határmenti együttműködési program pályázatának segítségével különböző malomszerkezetek működési elvének bemutatására játékos formában is lehetőség nyílik.

A polgármester kiemelte, hogy a 475 millió forintból megvalósuló fejlesztés komplex élményt és több órás programot kínál majd nem csak a tataiaknak, hanem a Tatára látogatóknak, hasznosítva az önkormányzat tulajdonában álló, egyre romló állapotú ingatlanokat.

A tatai Angolpark Forrás: Shutterstock/Gabor Ladics

A 25 hektáros Angolparkot az Esterházy család birtokán angol mintára hozták létre 1783-ban. A területen 2007 óta több ütemben végeztek fejlesztéseket, csaknem egymilliárd forint értékben.

Rendezvényközponttá alakították a délinövények teleltetésére épített, magántulajdonban lévő Pálmaházat.

Városi beruházásban megújult a Kiskastély (Nyári-lak) és a szabadéri színpad, korhű módon helyreállottak több épületet és a sétányokat.

Az Angolpark építésének idején a nagy vízhozamú források különleges klímát, állandóan nedves talajt biztosítottak a területen. A növényeket virágzásuk, lombosodásuk ideje, koronájuk mérete, színe, levélszíneződésük szerint válogatták össze. Az országban itt ültettek először szomorú fűzeket.

A parkban több műromot építettek a 12. század elején emelt vértesszentkereszti apátság maradványainak felhasználásával, de a falakban egy harmadik századi római kori sírkő is látható.

Az Angolparkban 1934-ben szabadtéri színpadot hoztak létre, ahol nyári fesztiválokat rendeztek.

A terület szélén 1948 májusában jelölték ki az olimpiai edzőtábor helyét, mivel ennek a városnak a klímája hasonlított legjobban Londonéra. A sikeres olimpiai szereplés után a tábort teljesen kiépítették, és 1951-ben adták át a sportolóknak.