Megnézheti, mennyire tiszta a strand, ahova utazik

Tisza-tó
Parti nyugalom
Vágólapra másolva!
A hazai szabadvízi fürdőhelyek zöme kiváló minősítést kapott az Európai Unió értékelési rendszere alapján. A hazánk tavainál és folyóinál lévő strandok kevesebb, mint öt százalékánál van gond a vízminőséggel. Nagy többségükben „jó" vagy „kiváló" minősítésűek Magyarország természetes vizei. Kiváló a balatoni fürdőhelyek többsége, a Fertő-tó illetve a Hévízi tófürdő is.
Vágólapra másolva!

A szabadvízi fürdővizek uniós irányelvek alapján készülő minősítését négy év bakteriológiai vizsgálati eredményei alapján állítják össze a kockázat statisztikai értékelésével, ami nem csak egy-egy mintát, illetve vizsgálati eredményt vesz figyelembe, hanem a vízminőség változásait, és az esetlegesen fennálló egyéb egészségkockázatokat is követi. Ezen besorolás szerint kiváló, jó, tűrhető és kifogásolt minősítést kaphat egy szabadvízi fürdőhely. A lista az Országos Környezetegészségügyi Intézet honlapján található meg.

Többször is ellenőrzik

A nyitás előtt a járási hivatalok népegészségügyi osztályai minden strandot ellenőriznek. Egy szabadvízi fürdőhelyen általában

egy szezon alatt négy alkalommal vizsgálnak,

nyitás előtt, és a nyár folyamán havonta egyszer az üzemeltető által megbízott akkreditált laboratóriumok. A szabadvízi fürdővizek esetében a vízmintavétel mellett a helyszínen szemrevételezik, hogy a víz felületén van-e darabos és/vagy úszó szennyeződés, esetlegesen olajfolt, vagy megfigyelhető-e intenzív hínárosodás.

Idén is a Balatonra mennek a legtöbben Fotó: Origo

A tavakon a vízvirágzásra is figyelnek, ami a köznyelvben kék algának nevezett, allergén toxinokat termelő baktérium elszaporodását jelenti. Ennek jelei a víz kékeszöld elszíneződése, zavarosodása, esetleg habzása.

A levett vízmintákban két bakteriális paraméter jelenlétét vizsgálják,

amelyek szennyvíz eredetű szennyeződésre, és az ebből adódó egészségkockázatra utalhatnak.

A többséggel nincs gond

Az Országos Közegészségügyi Központ összesítése alapján az országos helyzetkép is alapvetően pozitív, a fürdőhelyek vízminősége országos átlagban folyamatosan javul.

A 205 minősített strand több mint 96 százaléka kiváló vagy jó minősítést kapott,

mindössze egy lett kifogásolt és 6 tűrhető (többségében tiszai strandok).

A Tisza-tó nyugalamasabb lehet Forrás: Bucsky Péter

A nem kijelölt fürdőhelyeken való fürdőzés nem javasolt, mivel ezeken a helyszíneken a víz minőségét nem ellenőrzik, a fürdőzés higiénés feltételei nincsenek meg. A közegészségügyi veszélyeken túl

sok esetben a balesetveszély miatt tiltott a fürdés (pl. bányatavak).

Az ÁNTSZ felhívja a figyelmet arra is, hogy a természetes fürdőhelyeken, különösen a folyóvizeken a vízmélység hirtelen változása és a sodrás veszélyes lehet. Kerülni kell a felhevült testtel történő hirtelen vízbeugrást. A szülők gyermekeiket soha ne hagyják felügyelet nélkül.