A vártnál jobban zárt tavaly a hazai turizmus

Vágólapra másolva!
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a turizmus tavalyi évi adataira vonatkozó végleges számai jóval kedvezőbbek az előzetesen publikált számoknál - közölte a Magyar Turizmus Zrt.
Vágólapra másolva!

A 2005. évi végleges adatok szerint az elmúlt évben Magyarország kereskedelmi szálláshelyein 7,1 millió vendég összesen 19,7 millió vendégéjszakát töltött el, ami 6,8 százalékos vendégszám, illetve 4,4 százalékos vendégéjszaka-szám növekedés az előző évhez képest.

Ezen belül a külföldi vendégek száma 3,4 millió, a belföldieké 3,6 millió volt, akik 10,8 millió, illetve 9,0 millió vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken. A külföldi vendégek száma 5,4 százalékkal, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 2,6 százalékkal nőttek. A 8,1 százalékkal több belföldi vendég 6,8 százalékkal több éjszakát töltött el kereskedelmi szálláshelyeke.

Tavaly a szállodákban 2,9 millió külföldi és 2,1 millió belföldi vendéget regisztráltak, ami összességében közel 10 százalékos növekedés 2004-hez képest.

A közlemény szerint összességében elmondható, hogy a legjelentősebb küldő ország, Németország esetében az előzetes adatokkal ellentétben nőtt a vendégek száma 0,2 százalékkal az előző évhez képest, 2005-ben 736 ezer német turista 3,3 millió vendégéjszakát töltött a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken, ami a korábban publikált adatokhoz képest közel 10 ezerrel több vendéget és 46 ezerrel több vendégéjszakát jelent. Az Amerikai Egyesült Államok, Ausztria, Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Nagy-Britannia, Olaszország, Oroszország és Románia esetében a végleges adatok szintén jóval kedvezőbbek az előzetesen publikált számoknál.

A turisztikai régiók közül a vendégszám tekintetében kiemelkedő az eltérés az észak-alföldi régióban, itt az előzetesen mért 2004-hez viszonyított 1 százalékos éves csökkenéssel ellentétben a végleges adatok 5,3 százalékos növekedést és 30 ezerrel több vendéget mutatnak. A vendégéjszakák száma az észak-alföldi régióban 3,4 százalékkal, a Nyugat-Dunántúlon 1,6 százalékkal, a Balatonnál 2,0 százalékkal nőtt. A Tisza-tónál szintén jelentős az eltérés az előzetes és a végleges adatok között, 2004-hez viszonyítva azonban ebben a régióban így is csökkent a vendégéjszakák száma.