Az első teljes mozaikképek a Titan felszínéről

Vágólapra másolva!
Az európai Huygens-űrszonda 2005. január 14-én ereszkedett le a Szaturnusz óriásholdja, a Titan légkörébe. A körülbelül két és fél órán át tartó leszállás során fedélzeti kamerájával felvételeket készített a leszállóhely környezetéről. A felvételekből összeállított első teljes mozaikképet nemrégiben hozták nyilvánosságra.
Vágólapra másolva!

Különböző képfeldolgozási technikák révén ún. sztereografikus és gnomonikus vetületben jelenítették meg a szakemberek a Huygens által lefényképezett területeket. A sztereografikus vetületű mozaikképet hatvan felvételből állították össze és három kilométeres magasságból mutatja a felszínt. A kép északi és nyugati felén látható alakzatok magasabban találhatók a környező területeknél, felszínüket sötét sávok borítják. Ezek feltehetően csatornák, és egy olyan területre vezetnek, amely folyótorkolatokkal tarkított tengerpart látványára emlékeztet.

A szakemberek szerint a medreket folyékony metán hozhatja létre. A rövidebb, zömök alakzatokat felszín alatti vízfolyásokkal magyarázzák. A területen előtűnő világosabb alakzatok minden bizonnyal vízjégsziklák lehetnek. A déli területek világos és sötét árnyalatú alakzataira egyelőre nem találtak magyarázatot. A felvételen feltüntették a Huygens leszállóhelyét is.

A gnomonikus vetületű mozaikkép 800 méteres magasságból mutatja a leszállóhely közvetlen környezetét. Az ábrázolt terület szélessége mintegy 1300 kilométer, a legkisebb kivehető alakzatok nagysága öt méter körüli. A felvételen markánsan előtűnő jellegzetes világos foltok szintén jeges felszínek lehetnek, amelyeket 30-40 méter széles sötét medrek szabdalnak fel.

Cs.T. - S.A.