Antibiotikum helyett szedhetünk baktériumokat

Vágólapra másolva!
Az úgynevezett "ragadozó baktériumok" alkalmasak lehetnek fertőzések kezelésére, helyettesítve az antibiotikumokat - állítják német és brit kutatók.
Vágólapra másolva!

Amint a Science amerikai tudományos hetilap arról beszámol, a németországi Max Planck Intézet és a nagy-britanniai Nottingham Egyetem munkatársai a Bdellovibrio baktériummal kísérletezve megállapították: ez a mikróba még igen hasznos lehet napjainkban, amikor a gyógyszeripar által fejlesztett hagyományos antibiotikumok fokozatosan veszítenek hatékonyságukból. A Bdellovibrio ugyanis egyfajta "ragadozó": gyorsan változtatja helyét, érzékeli más mikróbák jelenlétét, rájuk tör és megsemmisíti azokat.

Napjainkban számos kórokozó fokozatosan rezisztenssé (ellenállóvá) válik a hagyományos antibiotikumok zömével szemben. Alapvető fontosságú, hogy megtalálják az antibiotikumok alternatíváját, amíg új, hatékonyabb gyógyszereket sikerül kifejleszteni.

A Bdellovibrio fertőzésekkel szembeni hatékonyságát eddig nem vizsgálták. A szakemberek most azt remélik, hogy a Bdellovibrio mikróba-megsemmisítő képességének összetevőit feltérképezve sikerül ezeket a gyógyászatban is felhasználni. Az sem kizárt, hogy a baktérium tulajdonságait "utánzó" szer helyett magát a baktériumot juttathatják be a szervezetbe.

A baktériumnak komplex életciklusa van. Érzékeli a potenciális zsákmány által kibocsátott kémiai összetevőket, majd nagy sebességgel megközelíti azt. Amint a kiszemelt sejtet elérte, azonnal hozzákapcsolódik. Szervezete olyan anyagokat termel, amelyekkel lyukat üt a kiszemelt sejtbe, befészkeli oda magát, és mintegy belülről falja fel azt. A zsákmány szervezetének anyagai segítik hozzá a növekedéshez és osztódáshoz, hogy aztán új áldozatok után nézzen.

A Bdellovibriót az tenné alkalmassá az antibiotikumok helyettesítésére, hogy - bár állatkísérletekkel ezt még megnyugtatóan alá kell támasztani -, a jelek szerint az emlősök saját sejtjeit nem képes megfertőzni, és nem vált ki erős immunreakciót.