Nagy siker: kombinált védőoltás a HIV ellen

Vágólapra másolva!
Egy majmokon alkalmazott védőoltás hosszú távon is igen hatásosnak bizonyult. Az embereken történő próbák egy éven belül megkezdődhetnek.
Vágólapra másolva!
Emory EgyetemNational Institute of Allergy and Infectious Diseases

A majmokat egy mesterségesen előállított, hibrid vírussal fertőzték meg, amelyben az embert fertőző HIV és ennek főemlős-megfelelője, az SIV egyes alkotórészeit kombinálták. A mesterséges vírus ezért az SHIV elnevezést kapta, s a majmokon az emberi HIV-fertőzés következtében fellépő tüneteket alakította ki.

A két részből álló védőoltást az SHIV ellen fejlesztették ki. Az egyik része egy DNS-alapú vakcina, amelyben egy mesterségesen összeállított DNS-szakasz mind a HIV, mind az SIV bizonyos génjeit tartalmazza. Amikor ezt a DNS-t a majmokba injekciózták, sikerült immunreakciót kiváltani.

A védőoltás másik része egy ártalmatlan vírust tartalmaz (MVA-vírus, amelyet már a 60-as években alkalmazták himlő ellen). Hatásának lényege, hogy maga a vírusfertőzés ténye serkenti intenzívebb munkára a szervezet immunrendszerét.

A kísérletekben 28 majom vett részt, ebből négy kontrollként szerepelt, tehát nem kapott védőoltást. A többieket 4 csoportba osztották, amelyek eltérő adagban és eltérő módon kapták meg az oltásokat.

Az oltás után hét hónappal - ami az eddigi kísérletekhez képest szokatlanul hosszú időnek számít - a mesterséges SHIV-vírus intenzív fertőzésének tették ki az állatokat, igen magas adagban juttatva a kórokozót szervezetükbe. A vírusfertőzést a végbél nyálkahártyáján keresztül hajtották végre.

A védőoltáson átesett 24 majom vérében kezdetben kimutatható volt egy alacsony vírusszint, de ez 23 esetben fokozatosan a kimutathatósági érték közelére csökkent. Tizenkét héttel a fertőzés után 2000-szer volt alacsonyabb a vérükben a vírusok mennyisége, mint a kontrollként szereplő állatokéban (az egyik példánynál "csak" százszor kevesebb vírus volt a vérben). A 24 állat most is egészséges, megfigyelésük tovább folyik. A négy kontroll-állatnál 28 hét múlva az AIDS-betegekéhez hasonló kísérő fertőzések alakultak ki, s el kellett altatni őket.

A kutatók már megkezdték az emberi alkalmazás, a klinikai próbák előkészületeit, amelyek akár egy éven belül is megkezdődhetnek.

Egy ilyen védőoltás lehetővé tenné, hogy a fertőzés után ne alakuljon ki magas vírusszint a vérben, így a szervezet saját immunrendszere nem szenvedne jelentős károsodást. Ez pedig azt jelentené, hogy akár egyedül is megküzdhetne a fertőzéssel. A HIV elleni védőoltás társadalmi szempontból is az egyetlen járható út az AIDS elleni küzdelemben, mert a fejlődő országok nem tudják megfizetni a jelenleg alkalmazott drága gyógyszereket.

S. T.