Csaknem tizenkétezer erdei fülesbagoly telelt Magyarországon

erdei fülesbagoly, Asio otus
Erdei fülesbagoly (Asio otus)
Fotó: Magyar Madártani Egyesület
Vágólapra másolva!
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén is elkészítette a Magyarországon telelő erdeifülesbagoly-csapatok országos felmérését. A beérkező adatok szerint január végén hazánkban megközelítőleg 12 ezer erdei fülesbagoly telelt - közölte az MME hétfőn az MTI-vel.
Vágólapra másolva!

Az ország egész területéről érkeztek az adatok



A közleményben felidézték, hogy idén is a lakosság és a média segítségét kérték a Magyarországon telelő erdeifülesbaglyok felméréséhez, amiben az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya, helyi csoportjai, munkatársai és önkéntesei, a nemzetipark-igazgatóságok természetvédelmi őrszolgálata, más civil szervezetek, óvodák és iskolák, összesen legalább 431 felmérő vett részt. Ennek köszönhetően Magyarország összes vármegyéjéből és a fővárosból is érkeztek megfigyelési adatok - hangsúlyozták.

erdei fülesbagoly, Asio otus
Erdei fülesbagoly (Asio otus) 
Fotó: Magyar Madártani Egyesület / https://mme.hu/erdei-fulesbagoly-telelohelyek-felmerese-december-marcius 


Az eredmények szerint a számolás idején Magyarország legalább 638 településén, 1 035 helyszínen 11 629 erdei fülesbagoly telelt. Mint írták, a megismételt számolásoknak köszönhetően évről évre bővülő adatsorokból sok következtetés vonható le: az idei kapcsán az egyik legsokatmondóbb a baglyok által elpusztított kisrágcsálók kimagasló száma lehet. 



Hetvenhárom tonnányi kártékony rágcsálót zsákmányoltak



Figyelembe véve, hogy egy-egy erdei fülesbagolynak legalább napi átlag két és fél egér vagy mezeipocok-méretű zsákmányállatra van szüksége, a kicsivel több mint három téli hónap száznapos telelési időszakával számolva a baglyok 2 907 250 rágcsálót pusztítanak el a 2023/2024-as telelési időszakban. 

Ennyi mezeipocok-méretű zsákmányállat össztömege (25 grammos egyedenkénti átlag testtömeggel számolva) mintegy 73 tonna.

erdei fülesbagoly, Asio otus
A fülesbaglyok rendívül fontos szerepet játszanak a kártevő rágcsálók ritkításában
Fotó: Magyar Madártani Egyesület / https://mme.hu/erdei-fulesbagoly-telelohelyek-felmerese-december-marcius 

 A gazdálkodóknak ennyi, mezőgazdasági kárt is okozó egér és pocok ellen nem kell drága és a környezetre is veszélyes irtószerekkel védekeznie, mert ezeket a baglyok ingyen, biológiai úton, plusz környezetterhelés nélkül távolítják el a földekről - hangsúlyozták az MME hétfői közleményében. Bővebb információk a témában a www.mme.hu weboldalon találhatók.