Űrfelvételek segítségével mérhető és megállapítható terméshozam

intenzív mezőgazdaság
„Agrársivatagoknak” is nevezik az intenzív monokultúrás mezőgazdasági gyakorlat következtében elsilányult tájat. Ilyen súlyosan intenzív használat mellett a talaj hamar kimerül. Az aratást követően nincs természetes takarás, ami megvédené a talajt, így azt lehordja az eső és elhordja a szél (defláció, erózió).
Vágólapra másolva!
A távérzékelés, műholdas képek elemzésének területén világszínvonalat képvisel az Szegedi Tudományegyetem Földrajzi és Földtudományi Intézetének Alkalmazott Geoinformatikai és Távérzékelési Laboratóriuma. A kutatócsoport vizsgálatai lehetővé teszik a haszonnövények hatékonyabb elemzését tágabb időszakban is - tájékoztatta szerkesztőségünket az oktatási intézmény.
Vágólapra másolva!

Feldolgozták az űrfelvételeket

A térbeli információk feldolgozásával foglalkozó tudomány, a geoinformatika multidiszciplináris jellegű, így műszaki, informatikai, természettudományok és más területek, például

agrár-, társadalomtudományok, a földmegfigyelés (űrtávérzékelés) határterületi kérdéseivel foglalkozik, építve azok paradigmáira.

A Nemzetközi Űrállomáson üzemelő DESIS hiperspektrális kamera a szegedi kutatók által benyújtott programozási és adatgyűjtési kutatási terv alapján készített felvételeket a dél-kelet-alföldi mintaterületről. A mérési eredmények és az űrfelvételek feldolgozása a földi referenciaadatok alapján, a Mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. szakmai támogatásával megtörtént 2022 végén.

Űrtechnológia a növénytermesztésben: SZTE kutatók elemzik a Magyarország területéről készült űrfelvételeket Forrás: Picasa/SZTE

2023-ban összesen 8 tudományos publikációt, ebből 7 Q1-es tanulmányt közöltek a kutatócsoport tagjai.

Ezek közül az IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) Földtudományi és Távérzékelési Társaság (Geosciences and Remote Sensing Society) Journal of Selected Topics in Applied Earth Observations and Remote Sensing folyóiratában 741 megjelent idei cikke közül a kutatócsoport publikációja a harmadik legtöbbet idézett mű.

A fenntartható jövő felépítését szolgálják

A távérzékelés, műholdas képek elemzésének területén világszínvonalat képvisel az SZTE Földrajzi és Földtudományi Intézetnek Alkalmazott Geoinformatikai és Távérzékelési Laboratóriuma, mely az SZTE IKIKK Űrkutatási és Földmegfigyelési Kutatási Koordinációs Központ kutatócsoportja.

Az IEEE a világ legnagyobb műszaki szervezete, amely a technológia fejlesztésével foglalkozik, globálisan. Tagjai egy közösséget inspirálnak a sokat idézett kiadványok, konferenciák, technológiai szabványok, valamint szakmai és oktatási tevékenységek révén, amelyek a fenntartható jövő felépítését szolgálják. Tudományos folyóiratuk az IEEE Xplore, az egyik vezető szakmai lap, amelyben a legmodernebb kutatások kapnak megjelenési lehetőséget.

A mintaterület a napsütéses órák számát tekintve Magyarország egyik legjobb tájegységén található (képünk illusztráció) Forrás: PInterest

A Nizom Farmonov, Khilola Amankulova üzbék doktorandusz hallgatók, Dr. Gudmann András, Dr. Bui Dang Hung, Dr. Szatmári József és Dr. Mucsi László témavezetők által alkotott kutatócsoport legfontosabb eredménye, hogy

a hiperspektrális űrfelvételek gépi tanulásos osztályozásával, tábla szinten is hatékonyan elemezhetők a különböző mezőgazdasági haszonnövények a teljes fenológiai időszakban.

A mérhető és megállapítható terméshozam és a spektrális tulajdonságok közötti kapcsolat és a táblán belül meghatározhatók az eltérő hozam területek, az úgynevezett termőzónák.

Nagy pontossággal készítenek becsléseket

A folyamatos spektrális információk összekapcsolhatók a növények biofizikai tulajdonságaival, a növénybetegségek megjelenésével, vagy a talajok területi különbségeivel. A betakarítás előtti idősoros űrfelvételek alapján a terméshozamot nagy pontossággal becsülték meg a kutatók szója, őszi búza és napraforgó táblákra.

– mondta el Dr. Mucsi László. – Ennek eredménye a Geoinformatika mesterszak képzési tervének szegedi kidolgozása és a szak létesítése, amely szak 2023-ban az SZTE-n kívül további 5 magyarországi felsőoktatási intézményben is elindult.

A porviharok kockázata is számszerűsíthető geoinformatikai módszerekkel (képünk illusztráció) Forrás: Jesse Watson

A projekt rávilágított arra, hogy hatalmas potenciál rejlik a hiperspektrális műholdfelvételekben a mezőgazdaság számára. Ahogy arra a közlemény rámutatott, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. területein végzett vizsgálatok alapján elmondható, hogy

ezek az űrfelvételek alkalmasak nemcsak a növény egészségállapotának és egyes kezelésekre történő válaszreakcióinak megfigyelésére, de akár a talaj tápanyag- és vízgazdálkodási mutatóinak értékelésére is.

Ez számos kutatási témát, további együttműködési lehetőséget jelent az egyetemek, kutatóintézetek és a termelő mezőgazdaság között, amely kapcsolatrendszerben a gazdálkodók feladata a legfontosabb problémák felvetése, amelyeket a geoinformatika, ezen belül a távérzékelés tudomány kutatói tudnak megválaszolni.