Rejtélyes ókori járatrendszert találtak Jeruzsálem alatt

Jeruzsálem
Jeruzsálem, a három világvallás szent városának látképe a Siratófallal
Vágólapra másolva!
Az első Szentély idejében épített, mintegy 2800 éves rejtélyes csatornarendszer maradványait találták meg izraeli régészek Jeruzsálemben - jelentette az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) szerdán.
Vágólapra másolva!

Egyelőre nem találtak magyarázatot az ősi építmény funkciójára

A Jóás (i.e. 843 - i.e. 797) és Amásia júdai király (i. e. 822 - i. e. 768) uralkodásának idején épült, kőből kifaragott ősi csatornák pontos célja tisztázatlan, de valamilyen termelő-ipari munkát szolgálhattak, valószínűleg valamilyen termék áztatására használták azokat.

Jeruzsálem, a három világvallás szent városának látképe a Siratófallal Forrás: Wikimedia Commons

Központi elhelyezkedésük Dávid városában arra utal,

hogy az uralkodói palota vagy a Szentély gazdaságához kapcsolódhattak

az IAA és a Tel-Aviv-i egyetem régészeinek közös kutatása szerint. Eddig két, egymástól körülbelül tíz méterre lévő szerkezetet tártak fel, amelyek egy nagy rendszert alkothattak. Ilyen építményeket Izraelben korábban sehol sem találtak.

A nyilvánosság számára is megtekinthető lesz az ásatás

Jobb megértése érdekében még a rendőrség törvényszéki szakértőit is bevonták a kutatásba annak ellenőrzésére, hogy vannak-e a csatornákban szerves maradványok vagy vérnyomok, de mindeddig hiába,

mert nem találtak magyarázatot létrehozásukra.

Mivel a csatornák nem vezetnek vízelvezető medencébe, és az áramlási irányuk is változó, lehetséges, hogy különféle textil termékek áztatására használták azokat.

A nagy múltú, ősi város, Jeruzsálem földje még mindig rengeteg régészeti lelet rejt a múltból ( a kép illusztráció) Forrás: Live Science

A lenvászon előállításához hosszú ideig kell áztatni a lent, hogy megpuhuljon. De egy másik lehetőség, hogy a csatornákban datolyát melegítettek a napon, hogy datolyamézet készítsenek belőle. Az erre szolgáló medencék hasonló alakúak távoli helyeken, például Ománban, Bahreinben és Iránban. Az ásatási leleteket a nyilvánosság számára is bemutatják, látogathatóak lesznek a jövő heti, az ősi Jeruzsálem tanulmányozásának szentelt huszonnegyedik tudományos régészeti konferencián.