Az agy fejlődését és öregedését vennék górcső alá

agyi implantátum
Az agy működésének és betegségeinek vizsgálatát érintő kutatásokat végeztek el
Vágólapra másolva!
Kiválósági támogatást nyert el az agy működésének és betegségeinek vizsgálatára a Pécsi Tudományegyetem (PTE). Ahogy arról az egyetem tájékoztatott, összesen huszonöt kutatócsoport folytatja az új programban is a korábbi felfedező és klinikai kutatásait kilenc tématerületi fő cél mentén.
Vágólapra másolva!

Indul „Az agy működésének és betegségeinek vizsgálata multidiszciplináris megközelítéssel" című projekt a Pécsi Tudományegytemen.

– mondta Dr. Dóczi Tamás, a Pécsi Tudományegyetem professzora, a projekt vezetője. – Az agyi elváltozások hátterében álló folyamatok részletes megismeréséhez a felfedező és klinikai kutatások szoros együttműködésére van szükség, amelyet a 2020. évi Tématerületi Kiválósági Program keretében több mint 100 kutató, 25 kutatócsoportból álló multidiszciplináris hálózatot valósított meg.

Hozzátette: a kutatásokban részt vesznek a PTE Idegtudományi Centrum, az Általános Orvostudományi, a Természettudományi és a Gyógyszerésztudományi Kar, a Klinikai Központ és a Szentágothai János Kutatóközpont munkatársai egyaránt.

Az agy működésének és betegségeinek vizsgálatát érintő kutatásokat végeztek el Forrás/képillusztráció: Getty Images/Science Photo Library RM/This content is subject to copyright./Pasieka

A 25 kutatócsoport az új programban is folytatja a korábbi felfedező és klinikai kutatásait kilenc tématerületi fő cél mentén, egyrészt a korábbi kutatások teljeskörű megvalósítására törekedve, másrészt új kutatási célpontok kijelölésével, világosan elhatárolva a már elért eredményeket az új feladatoktól.

Dóczi Tamás hangsúlyozta, hogy az idegrendszer kutatásának alapkérdései: az agy molekuláris és celluláris funkcióinak megismerése; az agy fejlődésének és öregedésének megértése; a viselkedés és a kognitív folyamatok biológiai mechanizmusai; az idegrendszer homeosztatikus szerepe; az érzékszervi és memória információfeldolgozás feltárása; agyi rendellenességek, így például a neurodegeneratív kórképek molekuláris mechanizmusainak megismerése és terápiája.

Az egyetem tájékoztatása szerint a kutatási kilenc fő célpontja az idegrendszeri betegségek nagyon széles, látszólag egymástól független spektrumát fogják össze,

köztük a kapcsolatot a neurodegeneráció és a plaszticitás/neuro-protekció hasonló mechanizmusai biztosítanak:

  • Plaszticitás, neuro-protekció;
  • Klinikai Humán Agytérképezés;
  • Gyógyszer célpont kutatás;
  • Látásmechanizmus-diagnosztika-terápia;
  • Pszichiátriai kórképek;
  • Neurodegeneratív kórképek;
  • Baleseti agysérülések;
  • Hallás és mozgás javító implantátumok fejlesztése;
  • A valós-életbeli klinikai vizsgálatok metodikai fejlesztése.

Kapcsolódó cikk: Pécsi kutatások az agy betegségeinek gyógyítását segíthetik a jövőben