Féléves tombolás után kifáradt az izlandi Fagradalsfjall vulkán

Fagradalsfjall
Még az izlandi fővárosból is így látszott a 40 kilométerre fekvő vulkán kitörésének fénye
Vágólapra másolva!
Nem lövell ki lávát az izlandi Fagradalsfjall vulkán, amely hat hónapon keresztül folyamatosan működött, vulkanológusok szerint azonban még túl korai kijelenteni, hogy vége az elmúlt 50 év leghosszabb kitörésének amelyet a szigetországban feljegyeztek.
Vágólapra másolva!

Szeptember óta már nem ont lávát magából

Az első láva március 19-én kezdett feltörni a mélyből a Reykjavíktól 30 kilométerre délnyugatra fekvő Fagradalsfjall-hegyen a Reykjanes-félszigeten. Szeptember 18-án jelentették be vulkanológusok, hogy a Fagradalsfjall esetében az elmúlt 50 leghosszabb kitörését jegyezték fel a szigetországban. Attól a naptól kezdve azonban nem ont lávát magából.

A Fagradalsfjall ez év márciusában Forrás: AFP/Icelandic Coast Guard

A páratlan látvány folyamatosan vonzza a turistákat a térségbe, a megkeményedett fekete láva jelenleg mintegy öt négyzetkilométernyi területet borít be. A vulkánkitörést megelőző négy hétben mintegy 40 ezer földrengés sújtotta a félszigetet. A vulkánkitörés nyomán keletkezett lávamező a Fagradalshraun nevet kapta, ami csodálatos lávavölgyet jelent.

Azért még mindig füstölög a fő kráter

"Lehetséges,hogy krátere eltömődött és elkezdett kihűlni, ily módon az új láva nem tud a felszínre kerülni. Gyakran így végződnek a kitörések" - mondta Sara Barsotti, az izlandi meteorológiai intézet illetékese az AFP francia hírügynökségnek.

A Fagradalsfjall szeptember közepéig ontotta magából a lávát Forrás: AFP/Jeremie Richard

Az elmúlt két hónapban nem jegyeztek fel a szeizmográfok földrengéseket, amelyek jó előjelei egy vulkánkitörésnek. Bár lávakilövellést nem észleltek a szakemberek, a fő kráterből még mindig füstfelhő áramol ki.

Még az izlandi fővárosból is így látszott a 40 kilométerre fekvő vulkán kitörésének fénye Forrás: AFP/Halldor Kolbeins

"Ez a földalatti magma megmaradt hője és a megmaradt gáza" - magyarázta Pall Einarsson geofizikus. A vulkán mintegy 143 millió köbméter magmát hozott földfelszínre, amely több mint 1200 Celsius-fokos volt.

Áprilisi felvétel a tomboló vulkánról Forrás: AFP/Halldor Kolbeins

A térség azonban szeizmikusan aktív és a kutatók tovább figyelik a vulkánt. A műholdas és GPS-adatok azt mutatják, hogy a Reykjanes-félsziget egy nagy térségében a talajszint a minap megemelkedett, ami a vulkán újraaktivizálódásának elméletét támasztja alá.

(Forrás: MTI/AFP)