A világ fafajainak mintegy 30 százalékát kihalás fenyegeti

Rózsakúti Üzemi Erdőrezervátum
Rózsakúti Üzemi Erdőrezervátum. Az erdőrezervátumok olyan fokozottan védett erdőterületek, amelyeken minden emberi tevékenységet beszüntetnek az erdei ökoszisztéma zavartalan működése és annak megfigyelése érdekében. Az erdőrezervátumok úgynevezett magterületből és az azt övező védőzónából állnak, a magterület a gyakorlatilag is érintetlen, az erdődinamikai-folyamatok vizsgálatára alkalmas erdő. Magyarországon jelenleg 63 erdőrezervátumot tartanak nyilván.
Vágólapra másolva!
A világ fafajainak csaknem egyharmadát kihalás fenyegeti - derült ki a Botanic Gardens Conservation International (BGCI) nevű szervezet szerdán közzétett jelentéséből.
Vágólapra másolva!

A Világ fáinak állapota (State of the World's Trees) című tanulmány szerint világszerte 17 500 fafajt - vagyis a világ fafajainak mintegy 30 százalékát - fenyegeti a kihalás veszélye és ezen belül 440 olyan faj van, amelynek mára kevesebb mint 50 egyede maradt a vadonban.

A jelentés szerint a fenyegetett fafajok száma kétszer olyan magas, mint a fenyegetett emlősök, madarak, kétéltűek és hüllők száma együttesen.

"Ez a jelentés ébresztőként kell, hogy szolgáljon mindenki számára világszerte azzal kapcsolatban, hogy a fáknak segítségre van szükségük" - fogalmazott a BGCI közleményében Paul Smith, a szervezet főtitkára.

Rózsakúti Üzemi Erdőrezervátum. Az erdőrezervátumok olyan fokozottan védett erdőterületek, amelyeken minden emberi tevékenységet beszüntetnek az erdei ökoszisztéma zavartalan működése és annak megfigyelése érdekében Forrás: https://parkerdo.hu/parkerdo/uj-erdorezervatum-pilisi-parkerdoben/

A szakemberek szerint a legkockázatosabb helyzetben lévő fák közé tartoznak a délkelet-ázsiai esőerdőkben jellemző liliomfák és a dipterokarpuszfélék, valamint a tölgy-, a juhar- és az ébenfáknak is számos fenyegetéssel kell szembenézniük.

A fák az ökoszisztémák támogatói és kulcsszerepet játszanak a globális felmelegedés és az éghajlatváltozás elleni harcban. Egyetlen fafaj kipusztulása több másik elvesztéséhez vezethet.

A jelentés szerint a fafajok számának tekintetében legsokszínűbb hat országban több ezer fajt fenyeget a kihalás veszélye. A legtöbb fafajnak otthont adó Brazíliában 1788 faj van kockázatos helyzetben. A másik öt ország Indonézia, Malajzia, Kína, Kolumbia és Venezuela.

A három legfőbb fenyegetést jelenleg a mezőgazdaság, a fakitermelés és az állattenyésztés jelenti a fákra, de az éghajlatváltozás és a szélsőséges időjárás is egyre nagyobb problémát jelent.

Legkevesebb 180 fajra, különösen a szigeteken előfordulókra jelent közvetlen fenyegetést az emelkedő tengervízszint és a zord időjárás.

A jelentés szerint külön aggodalomra ad okot, hogy számos sziget olyan fafajoknak ad otthont, amelyek sehol máshol a világon nem honosak.