Bebizonyosodott, mégis lehetetlen az élet a Vénuszon

Vénusz
A Vénusz űrszonda felvételen. A sűrű légkör miatt nem látszanak a felszíni alakzatok, csak a felhősávok
Vágólapra másolva!
A Vénusz bolygó felhői "egyszerűen túl szárazak" ahhoz, hogy lehetőséget teremtsenek az élethez - állapította meg egy brit vezetésű nemzetközi kutatócsoport.
Vágólapra másolva!

Tavaly csillant fel a vénuszi élet reménye

Tavaly csillant fel a remény, hogy a foszfin (PH3) gáz jelenléte a vénuszi légkörben talán mikrobák létére utal, ugyanis egyedül a geológiai tevékenység nem magyarázza a gázkoncentrációt - írta a BBC hírportálja.

Illusztráció a Vénusz pokoli felszínéről, ahol 400 Celsius fok körüli forróság uralkodik a légnyomás pedig a földi százszorosa Forrás: leemage/©Joe Bergeron/Novapix/Leemage/Joe Bergeron

A belfasti Queen's University új tanulmánya, mely a Nature Astronomy című szaklap friss számában jelent meg, viszont nem tartja lehetségesnek az életet a Vénusz atmoszférájában.

A Vénusz űrszonda felvételen. A sűrű légkör miatt nem látszanak a felszíni alakzatok, csak a felhősávok Forrás: ESO/M. Kornmesser & NASA/JPL/Caltech

A kutatók az űrben vett minták alapján értékelték mindazt, amit a felhőkről tudni lehet,

majd elemezték a földi életformákról szóló irodalmat, hogy lássák, van-e olyan szervezet, amely fennmaradna a felhők leginkább kénsavból és igen kis mennyiségű vízből álló közegében.

Biokémiai törvényszerűségek zárják ki a mikrobális élet lehetőségét

Arra a következtetésre jutottak, hogy még a legzordabb körülményekhez edződött, úgynevezett extremofil mikrobák sem élnék túl ezt a kihívást.

Fantáziarajz a Vénusz felszínéről, légköréről és az ott jelenlévő foszfinmolekulákról. Ezek a molekulák a Vénusz szélfútta felhőiben vannak jelen a felszín feletti 55–80 km-es magasságban, ahol elnyelik az alacsonyabb rétegekből származó milliméteres hullámhosszúságú elektromágneses sugárzás egy kicsiny részét Forrás: ESO/M. Kornmesser/L. Calçada

"Nem azt találtuk, hogy a vízmolekulák aránya valamivel kevesebb, mint ami a Föld legellenállóbb mikrobájának elég lenne, hanem több mint százszor kisebb a mennyiségük" - mondta John Hallsworth, az egyetem biológusa.

A Földön a foszfin az élettel, állatok, köztük a pingvinek bélrendszerében élő mikrobákkal, vagy az oxigénszegény környezettel, például a mocsarakkal függ össze. Elő lehet állítani iparilag is, de a Vénusz bolygón ilyen nem létezik, így a foszfinre utaló jelek magyarázatra szorultak.

A Vénusz felszínének művészi ábrázolása Forrás: ESA/AOES

Jane Greaves, a Cardiffi Egyetem kutatója ezért felvetette az élet vénuszi lehetőségét is. Egyes csillagászok eleinte a megfigyelések helyességét kérdőjelezték meg, a belfasti egyetem kutatócsoportjának kétségei azonban más irányból, a biokémia szempontjából érkeztek.

(Forrás: MTI)