Reményt nyújt az utolsó, veszélyeztetett nőstény teknős felfedezése

lágyhéjú teknős
A Rafetus swinhoei, amit a Dano Mo-tóban fedeztek fel
Vágólapra másolva!
A világ legveszélyeztetettebb teknősfajai most új esélyt kaphatnak a túlélésre, miután Vietnamban felfedeztek egy egyméter hosszú nőstényt: a faj egyedüli, a tudósok által ismert hímjének potenciális társát.
Vágólapra másolva!

Az Indo-Myanmar Conservation (IMC) és a Wildlife Conservation Society (WCS) ázsiai teknősprogramjának (ATP) és a Wildlife Conservation Society (WCS) kutatói tavaly októberben felfedeztek egy 86 kilogrammos teknőst a Dano Mo-tóban, Hanoi Son Tay körzetében. Elemezték a vérében lévő géneket, és most megerősítették, hogy a példány egy Jangce óriás lágyhéjú teknős (Rafetus swinhoei), így a faj második, ismert élő tagja.

A tudósok remélik, hogy a nőstény párosodhat az utolsó ismert fogságban tartott hímmel, amely jelenleg a kínai Suzhou állatkertben él.

Ezzel a szakemberek egyfajta „mentőövet" adhatnak ennek a kihalás szélére sodródott fajnak. A különleges, lágyhéjú teknősnek egykor ugyanis számos populációja élt a régióban, ám számuk hamarosan drasztikusan csökkenni kezdett. Orvvadászok a húsuk miatt befogták őket vagy ellopták a tojásaikat, amelyeket Kínában a hagyományos orvoslás egyik fontos alapanyagaként értékesítettek.

A Rafetus swinhoei, amit a Dano Mo-tóban fedeztek fel Forrás: WCS Vietnam

– mondta Hoang Bich Thuy, a WCS Vietnam egyik kutatója a The Guardian online portálnak.

Az utolsó ismert Jangce óriás lágyhéjú teknős nőstény 2019 áprilisában pusztult el a kínai Suzhou állatkertben, ahol többször párosodott azzal a hímmel, amely ma is ott él. Sajnos az állatok nem voltak képesek természetes úton szaporodni és a nőstény váratlanul elpusztult, amikor a mesterséges megtermékenyítés kísérlete során altatásba helyezték.

Az újonnan felfedezett nőstény ezért is kiemelt fontosságú.

A tudósok remélik, hogy a nőstény párosodhat az utolsó ismert fogságban tartott hímmel Forrás: WCS Vietnam

A kutatók azonban a faj egy másik lehetséges példányát is megfigyelték a Dano Mo-tóban, ám ez a nagyobb mérete szerint minden bizonnyal egy másik hím lehet.

A csapat tavasszal, a vízszint csökkenése idején szeretné mindkét teknőst befogni, hogy azonosítsák a nemüket.

Timothy McCormack, a program igazgatója úgy fogalmazott, hogy amint megismerik az állatok nemét, egyértelű tervet készíthetnek a következő lépésekről. Úgy gondolják, hogy remélhetőleg van egy hímük és egy nőstényük, amely esetben a faj tenyésztése és helyreállítása valós lehetőséggé válik.