Magas UV-B sugárzást mértek az elmúlt hetekben

Palatinus Strandfürdő, Margit-sziget, hőség, strand, strandolók, fürdőzés, hőség, meleg, nyár
Palatinus Strandfürdő. Margit-sziget. Hőség, strand, strandolók, fürdőzés, hőség, meleg, nyár, napozás. 2017.08.26 Budapest Fotó: Csudai Sándor
Vágólapra másolva!
Az átlagosnál is alacsonyabb idén június-júliusban a légkör ózontartalma, ezért mért az Országos Meteorológiai Szolgálat az elmúlt hetekben többször is magas UV-B sugárzást. A magas UV-B sugárzásnak nincs hatása az időjárásra és a hőérzetre sem, ugyanakkor veszélyes ilyenkor hosszabb ideig a napon tartózkodni. 
Vágólapra másolva!

Fekete Dénes meteorológus kifejtette: a felszínre érkező UV-sugárzást alapvetően 4 tényező befolyásolja: a légkör ózontartalma, a napsugarak beesési szöge, a felhőzet és a légkör áteresztőképessége, ami leginkább a légkör szennyezőanyag-tartalmától függ.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat budapesti Marczell György Főobszervatóriumában 1969 óta folyamatosan mérik a légoszlop teljes ózontartalmát. Kiemelte:

az idei év eddig kifejezetten "ózonhiányos" évnek tekinthető,

azaz a mért értékek elmaradnak az ilyenkor szokásos sokévi átlagtól. Június elejétől átlagosan 8-10 százalékkal alacsonyabb az ózontartalom. A napsugarak beesési szöge a napforduló idején a legmagasabb. A felhőzet is erős befolyásoló tényező. Fontos, hogy mekkora százalékban van felhőkkel borítva az égbolt, illetve milyen típusú felhők vannak az égen. Végül pedig minél szennyezettebb a levegő, annál kevesebb sugárzást enged át - fejtette ki.

Ha a meteorológiai szolgálat figyelmeztetést ad ki az extrém magas UV-B sugárzás veszélyére, nem ajánlott hosszabb ideig a napon tartózkodni (Képünk illusztráció) Fotó: Csudai Sándor - Origo

Akkor

extrém az UV-B-sugárzás, ha az UV-index 8.0 feletti.

Az elmúlt évtizedet tekintve volt olyan nyár, amikor 20 napon is előfordult extrém UV-sugárzás, de olyan is, amikor mindössze 1 napon. Extrém UV-B sugárzás jellemzően júniusban és júliusban szokott előfordulni, augusztusban viszonylag ritkábban - jegyezte meg.

A magas UV-B sugárzásnak nincs hatása az időjárásra, ahogy az emberek hőérzetére sem. Ugyanakkor, mint kiemelte: az állandó extrém UV-B sugárzás veszélyes, bőrbetegséget (szeplősödést, foltosodást, korai bőröregedést), esetenként bőrrákot okozhat, ezenkívül károsíthatja a szemet és gyengítheti az immunrendszert.