170 millió éves lábnyomokat fedeztek fel Skóciában

dinoszaurusz
Illusztráció
Vágólapra másolva!
Megkövesedett dinoszaurusz-lábnyomokat fedeztek fel a skóciai Sky-szigeten paleontológusok: a 170 millió éves nyomokat a tudósok szerint legalább három őslény hagyta.
Vágólapra másolva!

A kutatók mintegy 50 lábnyomot találtak különböző útvonalakon két helyszínen, amelyek egymástól néhány száz méterre fekszenek a Hebridák egyik szigetén, Skócia északnyugati partjai közelében.

A nyomok a jura időszak középső periódusából származnak. Azért is nagyon értékesek, mivel ebből a korból kevés fosszilis lábnyom maradt fenn. Az őslények lábnyomai az egykor sáros talajba nyomódtak bele egy sós vizű lagúna peremén.

- mondta el Steve Brusatte, az Edinburghi Egyetem paleontológusa.

A három dinoszaurusz közül, amelyek nyomait elkülönítették, az egyik a theropodákhoz tartozó, dzsip nagyságú, háromujjú, éles karmú, két lábon járó húsevő dinoszaurusz volt. Egy nagyobb dinoszaurusz feltehetően egy növényevő ornithopoda vagy egy nagy testű theropoda háromujjú lábnyomait szintén azonosították a nyomok között. A legizgalmasabb nyomot azonban egy négy lábon járó növényevő sztegoszaurusz hagyta.

Ezek a nyomok a sztegoszauruszok legkorábbi bizonyítékai közé tartoznak a felfedezésről a Plos One tudományos portálon megjelent cikkben beszámoló Paige dePolo doktorandusz, az Edinburghi Egyetem kutatója szerint.

A sztegoszaurusz akkora lehetett, mint egy tehén, ami a neméhez képest elég kicsi. Elképzelhető az is, hogy egy korai kisebb faj példánya, vagy egy nagyobb faj fiatal egyede hagyta a nyomokat - mondta el a kutatócsoportot vezető Brusatte.

A Sky-sziget, ahol korábban hatalmas növényevő dinoszauruszok lábnyomait is felfedezték már, izgalmas ablakot nyit a jura időszaki dinoszaurusz-evolúcióra - hangsúlyozta Brusatte.

(MTI/Reuters)