Páratlan temetkezési helyre bukkantak Gabonban

Iroungou barlang
Francia geoarcheológusok és antropobiológsok tanulmányozzák a maradványokat a dél-gaboni Iroungou barlangban.
Vágólapra másolva!
Afrika történetének ismeretlen fejezetét tárhatja fel a gaboni őserdőben feltárt ritka, 14. századi barlangi temetkezési hely, amelyre francia régészek bukkantak 2018 végén - jelentette hétfőn az AFP francia hírügynökség.
Vágólapra másolva!

A közép-afrikai ország délkeleti részén talált barlang mélyén több száz korabeli tárgyra és néhány emberi maradványra bukkant a francia régészcsoport.
A szakemberek által Iroungounak elnevezett lelőhely az egyetlen barlangi temetkezési hely, amelyet Afrikában találtak. "Ez egy páratlan felfedezés Afrikában, mivel a régészek szinte alig találkoznak régi emberi maradványokkal" - magyarázta Richard Oslisly, a nemzeti parkok gaboni ügynöksége által támogatott régészeti expedíció vezetője.

A barlang három szintjén mintegy 30 csontvázra bukkantak és több mint 500 fénytárgyra,

amelyek főként vasból készültek, közöttük vannak kések, fejszék, nyílhegyek. A régészek találtak 39 kilyukasztott hiéna és párducfogat.
"Ez a barlang lehetővé teszi számunkra, hogy többet tudjunk meg ezen közép-afrikai emberekről" - mondta a kutató.

Francia geoarcheológusok és antropobiológsok tanulmányozzák a maradványokat a dél-gaboni Iroungou barlangban. Forrás: https://phys.org/news/2020-03-rare-gabon-burial-cave-reveals.html

"A Szaharától délre fekvő térségekben a talaj nagyon savas, ezért minden emberi és állati eredetű maradvány nagyon gyorsan lebomlik. Igen kivételes ilyen maradványokra bukkanni" - magyarázta Geoffroy de Saulieu, az IRD francia kutatóintézet régésze.

Még a környékbeliek sem tudtak a barlangról

A szénizotópos kormeghatározás szerint a csontvázak 14. századiak lehetnek. Ebből a korból szinte alig maradt fenn bármilyen emlék, az első írásos szövegek Gabonról 15. század végiek, az Atlanti-óceán partvidékén megjelent európai utazóktól maradtak fenn. Az őserdőkbe csupán a 19. században merészkedtek be a felfedezők.
Amikor a régészek kikérdezték a térségről a közeli falvak öregjeit, senki nem tudott a barlang létezéséről.

A holttestekből kiemelt őrlő fogakat a kutatók Franciaországba küldték DNS-vizsgálatra.

Oslisly azt reméli, hogy a kapott eredmények és a közép-afrikai emberekről gyűjtött DNS-adatbázis összehasonlításával esetleg megtalálhatják a 14. századi emberek leszármazottjait.

(Forrás: MTI)