Káprázatos kép a Jupiter koronájáról

Jupiter Stars are surrounded by something known as a corona — a diffuse aura of plasma that appears to surround them in the sky. For the Sun, we can best see this corona during a solar eclipse, when the Moon passes in front of the Sun and covers our star’
Stars are surrounded by something known as a corona — a diffuse aura of plasma that appears to surround them in the sky. For the Sun, we can best see this corona during a solar eclipse, when the Moon passes in front of the Sun and covers our star’s face. The solar corona then appears as a bright ring surrounding the eclipsed Sun. An image of the Sun’s corona as seen during a 1999 eclipse can be seen here. However, there is also the optical phenomenon of a corona, caused by the diffraction of light from a bright object — such as the Sun, other stars, the Moon, and bright planets  — by water drops or ice crystals in the Earth’s atmosphere. This is occurring in this unusual image, where a rare corona of the planet Jupiter can be seen above the Atacama Desert in Chile. The beautiful red and green colours in the sky are due to atmospheric airglow, another light-related optical phenomenon. Airglow is explained in detail in this ESOcast. This image was taken by Petr Horálek some 100 kilometres south of the Chajnantor Plateau, which is home to the Atacama Large Millimetre/submillimetre Array (ALMA).
Vágólapra másolva!
Koronának hívjuk azt az optikai jelenséget, amelyet a fényes objektumokról, mint pl. a Napról, egyéb csillagokról, a Holdról és a fényes bolygókról jövő fény diffrakciója okoz a Föld légkörében található víz és jégkristályok által.
Vágólapra másolva!

A csillagokat ún. korona veszi körül, ami a plazma egy diffúz kipárolgása a csillagok körül. A Nap koronáját leginkább teljes napfogyatkozás idején láthatjuk, amikor is a Hold elvonul a Nap előtt és kitakarja csillagunk arcát. A napkorona ilyenkor fényes gyűrűként jelenik meg az elfedett Nap körül. Az 1999-es teljes fogyatkozáskor megörökített napkorona ezen a képen látható.

Napkorona napfogyatkozáskor Forrás: ESO

Ugyanakkor koronának hívunk egy optikai jelenséget is, amelyet a fényes objektumokról, mint pl. a Napról, egyéb csillagokról, a Holdról és a fényes bolygókról jövő fény diffrakciója okoz a Föld légkörében található víz és jégkristályok által. Ez történik ezen a szokatlan képen is, ahol a Jupiter ritka koronája látható a chilei Atacama-sivatag felett. Az ég gyönyörű vörös és zöld színeit a légköri fény, egy másik fényhez kötödő optikai jelenség okozza. A légköri fényről részletesebben ebben az ESOcastban olvashatnak.

A Jupiter koronája Forrás: ESO/P. Horálek

Ezt a képet Petr Horálek készítette a Chajnantor-fennsíktól kb. 100 km-re délre, amely otthont ad az Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) számára.

(ESO)